Série žhářských útoků na automobily pokračovala v Berlíně už sedmou noc v řadě. V noci na dnešek při ní pět vozů zcela shořelo a tři další byly požáry poškozeny. Neznámí pachatelé v posledních dnech podpálili dopravní prostředky také v dalších německých městech a z původně berlínského problému se už stalo celostátní politické téma. Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich vyzval k tvrdému potrestání viníků, kteří policii zatím stále unikají.
Berlín se s nočními požáry aut potýká už několik týdnů. Za posledních sedm dní ale žhářské útoky, původně připisované levicovým extremistům, nabraly na intenzitě a za oběť jim padlo okolo 80 vozů. Celkem letos v německé metropoli už lehlo podle policie popelem na 190 automobilů.
Poslední útoky kriminalisté přičítají výtržníkům, kteří se podle nich mohli inspirovat nedávnými pouličními nepokoji v Londýně. Jako "hloupý vandalismus" je o víkendu odsoudil i ministr vnitra Friedrich, který označil situaci za velmi vážnou a vyzval k tvrdým trestům pro pachatele.
Noční zapalování aut se totiž přeneslo z Berlína i do dalších německých měst. Už dříve vozidla vzplála v tradičně nepokojném Hamburku a nyní se k němu připojily porýnský Bingen, hesenský Marburg a východoněmecká Saská Kamenice, která leží kousek od českých hranic. Tam o víkendu shořelo šest vozů a tři další byly požárem poničeny - mezi nimi i nákladní automobil. Útočníci si ke svému řádění přestávají vybírat pouze osobní vozy a v posledních nocích hořely v Berlíně i motocykly, a dokonce jeden bagr.
Friedrich v této souvislosti kritizoval "mdlý postup" berlínské radnice proti pachatelům těchto činů. Politik bavorských křesťanských socialistů (CSU) se tak připojil ke křesťanským demokratům (CDU) a liberálům (FDP), kteří se do levicového vedení německé metropole opřeli již v předešlých dnech a CSU s nimi vládne na celostátní úrovni. V Berlíně se 18. září konají volby a pro CDU i FDP, které jsou tam v opozici, se neschopnost radnice zatočit s pouličními pyromany stala vítanou předvolební zbraní.
Obě strany už minulý týden oznámily, že na problém upozorní volebními plakáty s ohořelými vraky. To nyní odsoudil Thomas Oppermann, parlamentní předák německých sociálních demokratů (SPD), kteří vládnou Berlínu. "Takové plakáty dělají političtí žháři. CDU a FDP riskují, že podpalovači aut dosáhnou svého cíle a stát bude vypadat oslabeně."
FDP se naopak pustila do Zelených a ohradila se proti jejich údajnému zlehčování vážnosti situace. "Jejich vyjádření, že tyto požáry jsou konjunkturním programem pro automobilový průmysl, jsou neslýchaná. Nestrpíme, aby levicové strany bagatelizovaly takové trestné činy," uvedl předseda liberálů Philipp Rösler na adresu ekologické strany, která je v opozici jak na celoněmecké, tak berlínské úrovni.
V metropoli však mají Zelení velkou šanci po nadcházejících volbách vytvořit s SPD nový vládnoucí tandem a podle současných průzkumů je tato "rudozelená" koalice nejpravděpodobnější i po celostátních parlamentních volbách v roce 2013.