Balkán mrzne a mrzne - oběť "plynové války"
08.01.2009 11:00
Bulharští školáci si zpívají v krutém mrazu na zahřátí písničky. Obyvatelé Bosny zase tráví hodiny tím, aby sehnali elektrická kamínka, a v Srbsku přinesl první den pravoslavných Vánoc hrozbu strádání pro miliony tamních obyvatel.
Rozhodnutí Ruska zastavit dodávky zemního plynu, které přes území Ukrajiny plynou do Evropy, zasáhlo balkánské země stejně tvrdě, jako současné mrazivé teploty, píše agentura AP.
Tisíce domácností jsou tak kvůli cenovému sporu Ruska a Ukrajiny ponechány bez možnosti vytápění.
"Je tohle 21. století? Jak mě někdo může nechat bez topení v minus desíti stupních Celsia kvůli sporu, který se mě vůbec netýká?" rozčiluje se jednapadesátiletá Snježana Kordičová, obyvatelka bosenské metropole Sarajevo.
Pravoslavní křesťané slaví Vánoce 7. ledna. Letošní svátky však v Srbsku od začátku poznamenaly obavy z budoucnosti.
"Jsme závislí na hádce mezi Ruskem a Ukrajinou. Co je to za hloupost?" podivuje se bělehradský architekt Djordje Gec.
V sofijské čtvrti Mladost panují teploty okolo nuly a žáci prvního stupně se choulí ve svých třídách v oblečení, v němž do školy přišli. Jejich učitelka se rozhodla, že v místnosti je příliš chladno na to, aby se děti mohli učit psát, a raději se tak věnují zpěvu.
Ředitelé desítek dalších bulharských škol se kvůli energetické krizi rozhodli své brány vůbec neotevřít.
Ve východobulharském přístavním městě Varna, kde přibližně 12 tisíc domácností strávilo noc bez ústředního vytápění, několik rozhněvaných obyvatel protestovalo před ruským konzulátem. Drželi přitom transparenty s nápisy jako "Skončete s Putinovou plynovou válkou".
V Bosně klesly teploty hluboko pod bod mrazu a země nemá žádné zásoby plynu. Situace se tak podle sarajevského distributora plynu Sarajevogas blíží humanitární katastrofě, protože bez topení zůstalo v Sarajevu na 72 tisíc domácností.
Během několika hodin vyprodaly zdejší obchody veškeré elektrické ohřívače a část z 240 tisíc obyvatel města se raději přestěhovala k příbuzným či přátelům, jejichž domovy jsou vybavené alternativními způsoby vytápění.
Mnozí Sarajevané se vypravili až do 120 kilometrů vzdáleného města Mostaru, aby si odsud přivezli kýžená elektrická kamínka.
Podobné scény se odehrály i v bulharském hlavním městě, kde stovky lidí vykoupily všechna elektrická zařízení na vytápění.
"Jsem rád, že jedno mám, i když se bojím, že tyto mimořádné výdaje na elektřinu rozvrátí rodinný rozpočet," řekl Cvjatko Penev, který si z obchodu v centru Sofie odnesl poslední ohřívač.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.