Bohatým brát a chudým dávat v praxi - bez násilí a jediné kapky krve. Soud v německém Bonnu odsoudil na 22 měsíců vězení podmíněně bývalou šéfku jedné bankovní filiálky za to, že zpronevěřila 7,6 milionu eur. Peníze převedla z kont bohatých klientů na účty chudších lidí.
Pro sebe si dvaašedesátiletá šéfka pobočky Petra M., nyní na penzi, nenechala ani jeden zcizený cent. U domácích médií si tak mimo jiné vysloužila přezdívku elektronický Robin Hood.
„Hodná paní" převáděla různé částky na konta chudších lidí v letech 2003 až 2006 v pobočce Bonner Umland. Podle žaloby se tak stalo celkem v 117 případech. Současně těmto lidem dovolovala čerpat z jejich účtů více peněz, než bylo dovoleno. Díry v jejich kontech „zalepovala" tak, že na ně dočasně převedla peníze movitějších klientů. Pak částky většinou vrátila zpět.
Klienty, jimž se nedostávalo financí, o této vpravdě nezvyklé praxi nikdo nikdy neinformoval. Na straně druhé se nikdo z nich nikdy nezeptal, proč se na jeho kontě náhle objevily peníze, které mu nepatřily.
Někteří lidé se však dostali tak hluboko do minusu, že by z této situace bez štědrosti Petry M. sami nevybředli. V takových případech už odsouzená „půjčku" z kont bohatších nevrátila. Celková suma, o niž vedoucí pobočky okradla klienty své banky, se vyšplhala na 1,1 milionu eur.
Obhájce odsouzené označil podmíněný rozsudek za zcela korektní - jeho mandantka se prý neodvolá. U soudu sama vyjádřila nad svým jednáním nepochopení. Snažila se ho vysvětlit tím, že asi trpí syndromem pomáhání jiným lidem.
Když o kauze začala informovat německá média, převažovaly v internetových diskusích jasně komentáře, které pro soucitnou pracovnici banky vyjadřovaly pochopení a sympatie. Připomínali se chamtiví finančníci a bankéři, kteří prý stáli v pozadí nynější hospodářské krize.
Na ženu mezitím vznikla finanční sbírka, protože odešla předčasně do penze a sama nyní žije z minima.
Foto: Profimedia