Předseda Evropské komise José Barroso dnes v sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku vyzval české politické lídry, aby nespojovali lisabonskou smlouvu s problémy v domácí politice. Podpisem dokumentu, který má nahradit odmítnutou euroústavu, se podle něj Češi zavázali, že smlouvu ratifikují.
"Když podepíšete nějakou smlouvu, vytváříte tím povinnost a ta je závažná," řekl šéf Evropské komise. "Jak by se asi (Češi) cítili, kdyby někdo nepodepsal přístupovou smlouvu do Evropské unie," doplnil Barroso.
ČTĚTE TAKÉ: Komise Česku věří. Předsednictví však bude slabšíO pokažené pověsti a čekání na europrezidenta
Jeho obavy nejsou jediné, které dnes v europarlamentu zazněly. Po úterním pádu vlády premiéra Mirka Topolánka vládne v EU zjevná nervozita, že čeští senátoři by mohli lisabonskou smlouvu zamítnout. ODS je totiž v senátu nejsilnější a ke schválení dokumentu bude potřeba, aby smlouvu alespoň někdo z jejích senátorů podpořil.
Český premiér však v dnešním vystoupení před europoslanci směřoval případné výtky ohledně lisabonské smlouvy na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka.
"Telefonní číslo je nyní do Lidového domu na Jiřího Paroubka. Ta odpovědnost padá na ty, kteří tu situaci vyvolali. Udělám všechno pro to, abych nemusel odstraňovat svůj podpis z kamene před klášterem svatého Jeronýma (v Lisabonu v místě, kde byla lisabonská smlouva podepsána)," uvedl.
Vondra: "Paroubek věděl, co dělal"
Podobně se na tiskové konferenci v sídle EP vyjadřoval i vicepremiér Alexandr Vondra. Podle něj vyslovení nedůvěry vládě bude znamenat komplikace při ratifikaci lisabonské smlouvy, sám ale prý věří, že Paroubek "věděl, co dělal". Barroso dal nicméně několikrát najevo, že ho domácí spory příliš nezajímají, ale jde mu pouze o to, aby čeští politici naplnili svůj závazek.
ČTĚTE TAKÉ: Pět důvodů, proč by volby mohly být už letos
Vše o pádu vlády: krize, vyjednávání, výroky
"Myslím, že existuje velmi důležitý princip - pacta sunt servanda, tedy smlouvy je třeba dodržovat," dodal s tím, že lisabonská smlouva nemůže být v současné složité politické situaci v Česku brána jako rukojmí. Podle šéfa EK obě největší české politické strany - ODS a ČSSD - v minulosti jasně uvedly, že dokument podporují.
"Měly by udělat všechno, aby ratifikovaly lisabonskou smlouvu, to je zcela zřejmé. Je velmi důležité si uvědomit jednu věc. Když jste v Evropské unii, máte nějakou odpovědnost vůči ostatním. Změna vlády je v demokracii zcela normální a čas od času se tak děje. Je velmi obvyklé, že jedna vláda podepíše smlouvu, ale ratifikuje ji až ta druhá, protože tohle je demokracie," uvedl Barroso.
Foto: Reuters