Barroso: Věřím, že Klaus <span>podepíše Lisabon co nejdříve</span>

Zahraničí
6. 5. 2009 16:29
Barroso českému prezidentovi věří.
Barroso českému prezidentovi věří.

Barroso českému prezidentovi věří.Šéf Evropské komise José Barroso věří, že lisabonskou smlouvu co nejdříve podepíše český prezident Václav Klaus. Vyplývá to z jeho reakce na dnešní schválení lisabonské smlouvy v českém Senátu.

Rozhodnutí senátorů je podle Barrosa velmi dobrá zpráva.

"Doufám, že zbývající požadavky vyplývající z Ústavy České republiky i ústav ostatních členských zemí budou splněny co nejdříve," uvedl šéf výkonného orgánu EU v prohlášení rozeslaném novinářům.

"Vítám dnešní schválení lisabonské smlouvy Senátem Parlamentu České republiky, kterým byl dokončen ratifikační proces v Parlamentu České republiky. Výsledek hlasování je odrazem úsilí České republiky o demokratičtější, odpovědnější, efektivnější a soudržnější Evropskou unii," prohlásil šéf komise.

ČTĚTE TAKÉ: Senát schválil lisabonskou smlouvu, Evropa na to hleděla
                        Páralová odchází z ODS. Kvůli lisabonské smlouvě

"Jsem přesvědčený, že Václav Klaus, český prezident, co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku," řekl šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, který dnešní výsledek hlasování v českém Senátu uvítal.

Německá kancléřka rozhodnutí českého Senátu označila za "mimořádně dobrou zprávu." Také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeir to uvítal. „Nedlouho před evropskými volbami je to  dobrá zpráva pro Evropu a také silný signál pro nadcházející druhé referendum v Irsku," řekl v Berlíně.

Překážkou Irsko

Dnešním rozhodnutím senátorů se v Česku završila parlamentní ratifikace smlouvy, která má změnit fungování unijních institucí a rozhodování.

Potlesk odcházejícího ministra pro EU.Pro přijetí mezinárodněprávního aktu se vyslovilo 54 ze 79 hlasujících senátorů, potřeba bylo 48 hlasů.

Smlouva nyní bude čekat na podpis prezidenta Václava Klause, který patří mezi její kritiky. Česko bylo poslední zemí sedmadvacítky, kde se parlament k tomuto dokumentu dosud nevyjádřil.

V Německu se ale čeká na rozhodnutí tamního ústavního soudu, zda je smlouva v souladu s německým právem. V Polsku ji zase zatím nepodepsal tamní prezident.

Překážkou pro smlouvu nemusí být ale jen váhání prezidentů. I když Finsko už dokument ratifikovalo, chybí ještě souhlas jeho autonomního území Aalandské ostrovy. To ho zatím odmítá dát. Bez něj prý ale finská ratifikace nemůže být ukončena.

V Irsku, které o ní jako jediné rozhodovalo v referendu, ji lidé odmítli. To uvrhlo unii do hluboké krize. Výsledek druhého irského všelidového hlasování je ale podle expertů těžké odhadovat. "Největší překážkou (pro smlouvu) je v této chvíli irské referendum... Tak tomu bylo vždycky," podotkl analytik bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS) Piotr Kaczyński.

Připomněl také, že dnešním rozhodnutím v českém Senátu se uzavřel schvalovací proces v národních parlamentech, který započali v prosinci 2007 Maďaři.

Evropští politici o schválení Lisabonu českým Senátem

 

 

Německo: „Je to mimořádně dobrá zpráva. Věřím, že jsme se dnes prosazení smlouvy o dobrý kus přiblížili," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová. Na Klausův postoj pohlíží s optimismem. Podle ní dnešní výsledek "nemine nikoho jen tak beze stopy".

Francie: „V těžké situaci, kterou procházíme, je jednotná a silná Evropa, která bude mít prospěch z institucí reformovaných lisabonskou smlouvou, více než nezbytná. V této souvislosti bude od nynějška na Irsku, aby se vyjádřilo v danou chvíli: prezident (francouzské) republiky věří Irům, že si vyberou Evropu," stojí v prohlášení Nicolase Sarkozyho.

Rakousko: „Je to povzbudivý signál pro Evropu i signál pro Irsko. Smlouva zůstává ve hře. Věřím tomu, že můžeme dodržet časový plán a smlouva může začít platit do konce roku," uvedl rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger. Podle rakouského europoslance Hannese Swobody se díky dnešnímu rozhodnutí senátorů "obtížné české předsednictví EU posune do pozitivnějšího světla".

Slovensko: "Souhlas českého Senátu je dalším krokem k ukončení ratifikačního procesu a pozitivním signálem nejen pro členské státy, v nichž ratifikační proces stále probíhá, ale pro celou EU," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Polsko: "Jen doufám, že to není předčasná radost," řekl poslanec polské vládní Občanské platformy Krzysztof Lisek. Připomněl, že na prezidentův podpis se čeká i v Polsku. "Snad nebude Václav Klaus čekat na Lecha Kaczyńského a obráceně," uvedl poslanec. Podle něj by prezidenti neměli čekat na názor Irů, ale měli by se řídit názorem občanů ve svých zemích, kde parlamenty smlouvu ratifikovaly.

 

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ