Srbsko disponuje novými důkazy o údajném obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu a bude po Albánii požadovat více informací . Prohlásil to mluvčí srbského státního zastupitelství pro válečné zločiny Bruno Vekarić. Albánské i kosovské úřady již dříve vše popřely a označily celou kauzu za vymyšlenou.
"Nové důkazy ukazují, že se tyto údajné zločiny udály v severní Albánii. Pošleme proto oficiální žádost prokuratuře v Tiraně, aby nám poskytla další informace k našim zjištěním," uvedl Vekarić.
Jde prý o fotografie členů povstalecké Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) z doby srbsko-kosovského konfliktu, pořízené v severní Albánii. Je tak podle Vekariče zřejmé, že UÇK měla v této oblasti výcvikové tábory a provizorní nemocnice. Tato svědectví hodlá Bělehrad předložit Radě Evropy, Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Radě bezpečnosti OSN a hlavním evropským organizacím na ochranu lidských práv.
S obviněním albánsko-kosovských bojovníků poprvé přišla bývalá žalobkyně haagského tribunálu Carla Del Ponteová, která o těchto předpokládaných zločinech napsala v nedávno vydaných pamětech.
Uvedla zde, že vyšetřovatelé OSN v roce 2004 prohledali v severní Albánii rodinný dům, kde prý nalezli stopy krve, obvazy a injekční stříkačky.
Místní vesničané, podpoření albánským státním zástupcem, jim však údajně zabránili v dalším pátrání.
Obětí obchodu s lidskými orgány se prý stalo okolo 300 Srbů, které prý v době konfliktu v Kosovu v letech 1998-1998 unesla UÇK a zavlekla do severní Albánie. Šlo především o srbské civilisty, kterým údajně lékaři v areálu u albánského města Burrel asi 90 kilometrů severně od Tirany odebrali vnitřní orgány. Ty pak měly skončit na mezinárodním černém trhu.
V květnu 2008 oznámila organizace monitorující dodržování lidských práv Human Rights Watch, že o pašování orgánů má určité informace, a vyzvala k zahájení vyšetřování.
Foto: AP, Reuters