Belgie: Džihád na internetu v ženském podání
30.05.2008 10:35
Islámský terorismus není jen výsadou mužů s bombami na těle nebo povstalců v odlehlých koutech světa. I z žen se stávají extremistky ochotné ve jménu Alláha položit život jako sebevražedné atentátnice. Jsou však i další příslušnice něžného pohlaví skryté v anonymitě svých hávů, které brojí na internetu ve jménu svaté války.
Na ulici je Malíka Arúdová, osmačtyřicetiletá Belgičanka, jen anonymní osoba skrytá za svou burkou. Vidět jsou jí jenom oči. Za dveřmi svého bytu se však stává normální ženou středního věku s tmavými kudrnatými vlasy. A internetovou hlasatelkou svaté války ve jménu Alláha, píše list International Herald Tribune.
V nekonečném světě globální sítě však není Malíkou Arúdovou, ale francouzsky píšící osobou pod jménem Oum Obeyda. Nazývá se svatou válečnicí za al-Kajdu, ale trvá na tom, že nerozdává instrukce sebevražedným atentátníkům. Místo toho burcuje muslimské muže a vybízí ženy, aby se připojily k boji za správnou věc.
„Není mým úkolem vyhazovat věci do vzduchu, to je směšné. Mám jinou zbraň, je to psaní, je to projev. To je můj džihád. Psaní je jako vyrábění bomb," vysvětluje.
Arúdová se neproslavila jenom mezi internetovou komunitou na radikálních fórech, kam posílá své texty plné nenávisti vůči Západu. Dobře ji znají i důstojníci zpravodajských služeb celé Evropy. Pro ně je to jen Malíka, islamistka, která stojí v čele žen toužících se připojit k muži ovládanému džihádu.
V Iráku už podle zdrojů americké armády letos vybuchlo osmnáct sebevražedných atentátnic, oproti loňským osmi. Tytéž prameny nicméně uvádějí, že v pozadí stojí méně výrazná, zato možná nebezpečnější skupina žen. Organizátorky, verbířky, učitelky, překladatelky a další se chtějí připojit ke svým mužům.
„Ženy v džihádu dospívají a vstupují do světa, který byl určen pouze mužům. Malíka je modelový případ ikony, která je dost odvážná, aby používala své vlastní jméno. Hraje významnou roli jako zdroj inspirace. Je velice chytrá a extrémně nebezpečná," tvrdí prezident Evropského strategického zpravodajského a bezpečnostního centra (European Strategic inteligence and Security Center) Claudie Moniquet.
První manžel Arúdové dva dny před útoky na Světové obchodní centrum spáchal v Afghánistánu sebevražedný bombový atentát na příkaz Usámy bin Ládina. Znovu se vdala a spolu s novým manželem byli ve Švýcarsku obviněni ze spolupráce s prokajdistickými weby.
Nyní je podle belgických úřadů podezřelá ze spiknutí, které má za cíl teroristický útok proti Belgii.
„Vietnam je ničím v porovnání s tím, co vás čeká ve vašich zemích. Poproste vaše matky a vaše ženy, aby vám objednaly rakve," napsala Arúdová v březnu pro západní čtenáře.
Právního systému se nebojí a pravidla zná. „Píši legální texty. Vím, co dělám, jsem Belgičanka, znám systém," vysvětluje. Belgické právo k ní bylo shovívavé. Loni v prosinci jí spolu s 13 dalšími zatkla policie kvůli podezření, že chce osvobodit odsouzeného teroristu z vězení.
Avšak podle zákona musí být do čtyřiadvaceti hodin proti zadrženému vzneseno obvinění. Domovní prohlídky neodhalily zbraně, trhaviny nebo usvědčující dokumenty, a tak se Arúdová může opět svobodně rozepisovat na internetu.
Foto: Profimedia, Reuters, archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.