Německá vláda ještě letos připraví zákon, který by omezil sílu malých odborových svazů, jejichž členové zastávají v podnicích klíčové pozice. Kabinet tím reaguje na nedávné stávky pilotů aerolinek Germanwings a strojvůdců železniční společnosti Deutsche Bahn. Dnes o tom informovala televize N24.
Kabinet chce sílu malých odborů omezit novelou zákona o vnitropodnikovém vyjednávání. Podle vládních představ by se měla zvýšit úloha těch odborových svazů, které v jednotlivých podnicích zastupují nejvíce zaměstnanců. Kolektivní smlouvy, které tyto odborové svazy dohodnou se zaměstnavateli, by se měly stát východiskem pro smlouvy v jednotlivých profesních oblastech.
Vláda ještě chce jednat o detailním návrhu zákona s celoněmeckou odborovou centrálou a se zaměstnavateli. Kabinet se tak chce vyhnout možným soudním přím, které by mohly malé odborové svazy vyvolat kvůli obavám, že jim novela upírá ústavou zaručené právo na stávku.
Kabinet kancléřky Angely Merkelové plánoval úpravu podmínek vnitropodnikového vyjednávání už delší dobu. Novela měla zajistit, aby spor malého počtu zaměstnanců s vedením firem, především podniků působících v oblasti dopravních služeb nebo infrastruktury, nemohl způsobit vážné problémy všem zákazníkům.
K urychlení příprav zákona ale přispěly letošní protestní akce pilotů a strojvůdců.
V dubnu zastavili piloti největších německých aerolinek Lufthansa práci na tři dny kvůli sporu o důchodový program. Protestní akce tehdy postihla 425 tisíc cestujících, zrušeno bylo 3800 letů. Na konci srpna kvůli stejnému sporu šest hodin stávkovali piloti nízkonákladových Germanwings, které jsou dceřinou společností Lufthansy. Protest postihl na 15 tisíc cestujících, zrušeno bylo přes 100 letů.
V pondělí večer uspořádali výstražnou tříhodinovou stávku strojvůdci Deutsche Bahn. Kvůli protestu bylo zrušeno nebo zpožděno 90 procent vlaků na německých kolejích, ke standardnímu jízdnímu řádu se provoz vrátil až v úterý ráno.