Starostové některých elegantních letovisek jsou znepokojeni změnami silničního zákona. Do něj vládní koalice protlačila přílepek, který povoluje večírky na plážích každý den. Doposud byly hudba a alkohol povoleny jen o víkendech.
Silniční legislativu přitom Itálie novelizovala, aby snížila nehodovost. Jenže drtivá většina Italů se na pláže dopravuje autem či na skútru.
"Je to neuvěřitelné," řekl týdeníku Observer Domenico Lombardi, starosta toskánské Pietrasanty. "Je to jako říct mladému: ‚Opij se trochu víc před diskotékou. Dvakrát tolik!‘" Lombardi a další představitelé jednoho z nejexkluzivnějších evropských pobřeží jsou také znepokojeni z dopadů na turisty, kteří dobře zaplatí za klid.
ČTĚTE TAKÉ: EU: čtyři měsíce prázdnin!
Němcům začaly prázdniny, ucpali dálnice k moři
"My nabízíme kvalitní turistiku. Máme tu přesně sto plážových koncesí. Když všechny budou moci otevírat každý večer, budeme tu mít sto plážových barů-restaurací a charakter pláže se změní k nepoznání," obává se starosta Forte dei Marmi o přízeň zámožných Rusů. "Lidé tu hledají klid a mír."
Předseda Automobilového klubu Itálie Enrico Gelpi nicméně oceňuje nový zákon, který vešel v platnost koncem července, že "prosazuje pozornější a zodpovědnější chování ze strany mladých lidí, kteří jsou zvláště vystavení rizikům na silnicích".
Nulová tolerance i drogová zkouška
Novela mimo jiné zavádí pro adepty povinný test na narkotika, než dostanou řidičské oprávnění. Rovněž pro mladší jednadvaceti let snižuje toleranci na alkohol v krvi prakticky na nulu (jinak platí limit půl promile, podobně jako v dalších západoevropských zemích). Ale článek 54 zákona skrývá odstavec 2, který umožňuje provozovatelům pláží pořádat taneční party "včetně nabídky alkoholických nápojů každý den v týdnu".
"Je to opatření, které nemá s bezpečností na silnicích nic společného. Naopak ji ohrožuje," kritizuje přílepek Giordano Biserni, předseda italské organizace silniční bezpečnosti ASAPS.
Někde uvažují, že by večírky přece jen omezili obecními vyhláškami. Oponuje jim však Gianluca Pini, poslanec vládní Ligy severu a jeden ze zastánců dodatku. "Můžou dát limit na hlasitost hudby. Ale nemůžou omezit večírky třeba jen na dva dny týdně." Do Piniho okrsku ovšem patří levnější prázdninové destinace okolo Rimini na Jadranu, a tedy poněkud jiná poptávka rekreantů.
Italské statistiky dopravních nehod patří mezi nejtragičtější v Evropě, za rok 2008 (novější data zatím Evropská komise nedala k dispozici) takto zemřelo 4731 lidí. V šestkrát menší České republice jsou čísla podobně tristní, za stejný rok zahynulo na silnicích 1076 osob.
Častěji ohrožení (nejen) v Itálii jsou mladí či začínající řidiči - třetinu nehod tu zaviní ti, kdo řídí méně jak tři roky. A podobně riziková jsou okolí pláží bohatých na diskotéky, zvláště o víkendech. Benevolentnější silniční zákon smutné statistiky jistě nezlepší.