Bývalý italský premiér nechápe svět. "Tato země není spravedlivá. V emotivním televizním projevu ve čtvrtek večer vyjádřil viděltelně zahořklý Silvio Berlusconi naprosté nepochopení pro to, že ho soud odsoudil ke čtyřem letům vězení. Považuje se za justiční oběť.
A za mučedníka, jak už dříve prohlásil. Pokud vůbec, tak si nějaký ten měsíc odesedí v domácím vězení v některé ze svých luxusních vil.
Itálie se ale den po prvním pravomocném odsouzení expremiéra Silvia Berlusconiho vzpamatovává z šoku a čeká, zda trest pro lídra pravice rozkolísá politickou situaci natolik, že by hrozil pád vlády.
Ačkoli prezident i premiér vyzvali ke klidnému řešení situace, čeká nyní kabinet Enrika Letty perné období.
Sám Berlusconi obvinil v emotivním projevu italskou justici z předpojatosti a zdá se, že rychlý a tichý odchod ze scény nechystá, píší dnes italská média.
Italský Nejvyšší soud ve čtvrtek potvrdil rozsudky soudů nižší instance, které už dříve Berlusconimu udělily čtyřletý trest vězení za daňové úniky jeho společnosti Mediaset. Soudci kasačního soudu ale vrátili k přezkoumání část původního verdiktu, která hovořila o zákazu vykonávat veřejné funkce po dobu pěti let.
Soud v Miláně nyní bude rozhodovat, zda dobu zákazu nezkrátit. Pro pravomocně odsouzeného Berlusconiho se tím ale mnoho nemění: musí si odsloužit roční trest odnětí svobody, a čeká ho tedy domácí vězení nebo veřejně prospěšné práce.
Původně čtyřletý trest mu o tři čtvrtiny zkrátila amnestie z roku 2006 a krátké tresty, zvláště v případě pokročilého věku odsouzeného, není v Itálii třeba odsloužit za mřížemi věznice.
Berlusconi (76) po vynesení verdiktu zvolil útočnou taktiku. V televizním projevu ostře kritizoval justici a řekl, že je obětí soudní šikany.
"Za to, co jsem téměř dvacet let dělal ve prospěch této země, se mi na samém konci mého veřejného života dostane obvinění a rozsudku, který není založen na žádných faktech a který mi bere osobní svobodu a politická práva," řekl viditelně rozhořčený a otřesený mediální magnát.
Podle něj selhal soudní systém, který proti němu vedl "agresivní kampaň".
Berlusconi dále oznámil, že chce v politice pokračovat, a to pod hlavičkou své první strany Vzhůru Itálie! (Forza Italia!).
Co se bezprostředně po rozsudku bude dít, není jasné. Kvůli rozhodnutí soudců nechat přezkoumat pětiletý zákaz vykonávání veřejných funkcí si zatím Berlusconi může ponechat svůj senátorský mandát.
A alespoň prozatím bude stát v čele své strany Lid svobody (PdL), která je jedním ze dvou hlavních koaličních partnerů. Jeho strana za ním bez ohledu na verdikt pevně stojí.
Koaliční politici se zatím vyjadřují vyhýbavě a tvrdí, že situaci je třeba posuzovat s klidnou hlavou.
K témuž vyzval i prezident Giorgio Napolitano, který před třemi měsíci dva nesmiřitelné politické rivaly k vytvoření vlády přiměl.
Velké napětí ale panuje uvnitř středolevé Demokratické strany, která spolu s Berlusconiho stranou nyní Itálii vládne. Kvůli odsouzení pravicového lídra může mezi jejími členy zesílit volání po pádu kabinetu.