Berlusconi ztratil jediného nebezpečnějšího rivala
18.02.2009 14:22
Byl nositelem naděje italské opozice. Politik, který mohl vyzývat na souboj konzervativního šéfa italské vlády Sylvia Berlusconiho. Po porážce v regionálních volbách na Sardinii hodil Walter Veltroni (53) v úterý odpoledne ručník do ringu - levice leží v troskách.
Šéf největší italské opoziční strany odstoupil z vedení Demokratické strany kvůli porážce, kterou jeho řady utrpěly na Sardinii. Kandidát levice Renato Soru, který dosud v čele tohoto autonomního kraje stál, získal necelých 43 procent hlasů.
Se skoro 52 procenty vyhrál Ugo Cappellacci, který je v politice nováček, ale jenž měl rozhodnou podporu Berlusconiho a pravice vůbec.
Veltroni byl považován za stoupající hvězdu na italském politickém nebi a neměl také nic proti tomu, když jej někteří přirovnávali k americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Bývalý populární starosta Říma chtěl být garantem změny na okoralé politické scéně Itálie, třebaže v politice působí už nějaký ten pátek.
Po mohutném vítězství mediálního magnáta a miliardáře Silvia Berlusconiho (73) v loňských parlamentních volbách hledal Veltroni bez úspěchu strategii proti zdánlivě nevyčerpatelné premiérově energii. Nedařilo se mu také sjednotit protichůdné síly ve vlastní, částečně rozhádané partaji.
Čerstvé, překvapivě výrazné vítězství pravice na Sardinii jen stvrdilo už déle se rýsující pád politika s intelektuálními brýlemi. Veltroni vzešel z komunistického hnutí a jako úspěšný starosta hlavního města, v jehož čele seděl od roku 2001 do 2008, dokázal stmelit bývalé komunisty a umírněné katolíky.
Nová středolevá strana PD (Partito Democratito) vznikla roku 2007 a jako předsedu si zvolila právě římského starostu. V PD se sloučili Levicoví demokraté (DS), pokládaní za hlavní nástupnickou organizaci Italské komunistické strany, a formace levicově orientovaných křesťanských demokratů La Margherita.
Od loňských prohraných voleb čelil Veltroni sílící kritice z vlastních řad. Vytýkali mu hlavně neschopnost využít nynější prohlubující se hospodářskou a finanční krizi k podkopání Berlusconiho postavení. Vůdce opozice se nedokázal ani vzepřít Berlusconiho zvyku vydávat zvláštní dekrety, jimiž opakovaně obcházel parlament - například v otázce bezpečnosti.
Sardinie jasně ukázala, že líbánky mezi Berlusconim a Italy dosud neskončily, třebaže se země potýká s důsledky hospodářské krize. „Žádný div, vsadil jsem na tyto volby celou svou image," prohlásil Berlusconi, který na středomořském ostrově vlastní několik luxusních vil. Svého kandidáta Cappellacciho podpořil několika vystoupeními přímo na místě.
Jestliže byly volby na Sardinii považovány za test premiérovy popularity, tak obstál téměř na jedničku. Berlusconi má stále ještě image neporazitelného vůdce," míní list La Repubblica.
S kým v čele má však otřesená italská opozice vytáhnout do pole proti Berlusconimu, který sedí pevně v sedle? Aktuálně je tuto otázku nutné zodpovědět s blížícími se volbami do Evropského parlamentu (EP) letos v červnu. Průzkumy a regionální volby ukazují, že levice je v troskách.
Při místních volbách (mezi volbami parlamentními) v Itálii je přitom obvyklé, že na kožich dostává spíše vládnoucí strana. Nyní je ale bita opozice a mnohé nasvědčuje, že tomu tak bude i při hlasování do EP.
Na Veltroniho místo se sice v zákulisí tlačí hned několik zájemců, například expremiér Massimo D'Alema či rovněž bývalý ministr hospodářství Pierluigi Barsani, ale velkou šance proti Berlusconimu jim zatím v Římě dává málokdo.
Foto: Graphic News, AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.