Blamáž NATO. Aktivisté <span>korzovali na základně</span>

Zahraničí
8. 2. 2010 12:00
Jaderné bomby z Belgie by nesly letouny F-16.
Jaderné bomby z Belgie by nesly letouny F-16.

Na procházce po letecké základně s jadernými bombami.Míroví aktivisté se nezpozorováni hodinu procházeli po letecké základně NATO Kleine Brogel v Belgii. Dokonce o své akci natočili video, které umístili na YouTube. Pikantní je, že na místě jejich akce jsou umístěny americké jaderné bomby.

Je to blamáž pro Severoatlantickou alianci, konstatuje belgický tisk. NATO totiž stále ujišťuje, že sklady jaderných zbraní v Evropě jsou absolutně bezpečné.

Šestice výletníků na vojenskou základnu je členy belgické skupiny s názvem Bombspotting. Jejich akce byla původně zamýšlena jen jako krátký trénink na větší nenásilný protest a až na místě se nečekaně prodloužila.

Aktivisté nejprve překonali plot na jižním cípu letecké základny Kleine Brogel a pak se vydali lesíkem na sever, až dorazili k přistávací dráze. Čekali, že nejpozději tam je někdo zadrží, ale když se tak nedělo, brouzdali chvíli sněhem a pak se vydali dále k jednomu z hangárů, v nichž stojí letouny F-16. V této oblasti jsou v podzemí umístěny jaderné bomby typu B-61.


Mezitím objevili i jeden nehlídaný vchod na základnu. Poté pokračovali po betonové ploše dále na sever a až tam je zpozoroval jeden belgický voják. Krátce nato je zadrželi a také jim zabavili kameru. Kartu s daty se jim ale podařilo ukrýt.

Kleine Brogel je oblíbeným cílem protiválečných aktivistů, protože jsou tam umístěny od 80. let minulého století americké jaderné bomby.

Jaderné bomby z Belgie by nesly letouny F-16.Má jich být až dvacet. Je to veřejné tajemství, jež ale nedávno nechtěně potvrdil belgický ministr obrany Pieter de Crem (CD&V), uvedl list Het Nieuwsblad. „Člověk by si myslel, že základna bude přísně strážená," diví se v témže deníku An Mayens z organizace Vredesactie.

Belgické ministerstvo obrany se snaží celou věc bagatelizovat. „Můžu vás ujistit, že tito lidé se nijak nedostali do blízkosti nějakého citlivého zařízení," prohlásila mluvčí armády USA v Evropě Ingrid Baecková pro list Stars and Stripes.

Belgický velitel ale připustil, že se potýkají se nedostatkem stráží, a tak se soustředí jen na ochranu nejdůležitějších zařízení. „Naše letecká základna má plochu 450 hektarů. Z toho je třetina zalesněná." Podle něj se v lesním porostu může někdo ukrývat i tři dny, aniž by ho objevili.

Foto: Bombspotting a Pentagon

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ