Řečí čísel
Bohaté státy přijímají málo uprchlíků, tvrdí analýza
19.07.2016 20:01 Původní zpráva
Představa mnoha evropských politiků o tom, že Evropská unie a vůbec nejbohatší země nyní nesou na svých bedrech hlavní tíhu takzvané uprchlické krize, je mylná. Tvrdí to alespoň ve své aktuální zprávě vlivná humanitární organizace Oxfam. Podle Oxfamu šest ekonomicky nejsilnějších států světa - USA, Čína, Japonsko, Německo, Velká Británie a Francie - poskytují dočasný nebo trvalý azyl pouze devíti procentům z 21,3 milionů uprchlíků, kteří jsou nyní na zeměkouli z různých důvodů na útěku z domova.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Zbytek, tedy 91 procent, připadá naopak na ekonomicky slabší státy, z toho více než polovina na chudé ekonomiky.
"Lví podíl na pomoci uprchlíkům dnes nesou země jako Jordánsko, Turecko nebo jižní Afrika," tvrdí Oxfam ve své zprávě, zveřejněné v pondělí v Londýně. Přes polovinu všech uprchlíků, kteří žádají o pomoc v některé cizí zemi, pak podle Oxfamu přijaly státy, jejichž celkový podíl na světovém hospodářském výkonu nedosahuje ani dvou procent. Tyto "chudé země", pečují o takřka 11 milionů utečenců.
Naproti tomu na šest největších světových ekonomik, na které připadá přes 50 procent světového hospodářského výkonů, přijalo dosud "pouze" 2,1 milionu uprchlíků, tedy jen zlomek z celkového počtu. Oxfam údajně vychází z dat OSN za rok 2015.
Humanitární organizace proto vyzývá ekonomicky nejsilnější státy světa, aby svůj podíl na péči o uprchlíky zvětšily, případně finančně pomohly chudším státům, starajícím se o utečence. Jinak údajně hrozí humanitární katastrofa. "Mnoho chudých zemí, které nesou hlavní tíhu uprchlické krize, totiž má problém se zajištění základních životních potřeb i pro své stálé obyvatele," tvrdí Oxfam.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.