Bohatí bohatnou. Chudí chudnou. Střední třída mizí
15.06.2010 19:20
Nedobré zprávy pro většinu Němců. V uplynulém desetiletí se propast mezi bohatými a chudými ve Spolkové republice dále zvětšila, zatímco střední třída se scvrkává. K tomuto závěru dospěli experti Německého ústavu pro hospodářský výzkum (DIW).
Balík úsporných opatření černo-žluté vlády (CDU/CSU a FDP) tento znepokojivý trend ještě posiluje, kritizují ekonomové z DIW. Zatěžuje totiž nízké příjmy, zatímco ty vyšší šetří.
Studie, která byla dnes zveřejněna a jež se zabývá obdobím v letech 2000 až 2009, konstatuje výraznou polarizaci příjmů. "Na jedné straně stoupá počet lidí, kteří žijí v luxusu, a na straně druhé počet těch, kteří musejí vyjít s nízkými příjmy nebo jsou chudí."
Tento trend vyvolává u střední třídy silné obavy. Podle autorů studie DIW v uplynulých letech sklouzávalo stále více lidí níže, do vrstev s nižšími příjmy. Do této nižší skupiny patří ti, kteří mají k dispozici méně než 70 procent průměrného příjmu.
U páru se dvěma dětmi mladšími 14 let to činí měsíčně spolu s příspěvky na děti a další státní pomocí 1800 eur čistého. Roku 2000 do této skupiny patřilo 18 procent obyvatel, o osm let později už téměř 22 procent
Současně se zvětšila skupina lidí, kteří se mají dobře a kteří můžou vydat více než 150 procent průměrného příjmu. V roce 2000 do této skupiny patřilo 16 procent lidí, loni už 19 procent. Skupina se sice v důsledku hospodářské a finanční krize poprvé mírně zmenšila, ale její příjmy začaly záhy opět růst.
"Příjmové nůžky mezi nízkými a vysokými příjmy se v Německu doširoka rozevřely," bilancuje studie. Bohatších nejen že přibývá, ale současně v průměru stále více bohatnou. Souběžně s tím přibývá chudších lidí, kteří jsou stále chudší.
To znamená, že se vylidňuje střední třída. Je to právě ona, kdo je poraženým uplynulého desetiletí. To podle expertů DIW ohrožuje stabilitu společnosti. "Právě střední třída, jejíž status spočívá na příjmech a nikoli na statcích, je velmi citlivá na vývoj, který její postavení ohrožuje." Můžou se proto šířit xenofobie, nenávisti vůči cizincům, násilí... Budou se rozrůstat chudinské čtvrti.
Po druhé světové válce přijímali mnozí Němci demokracii ve velké míře proto, že v ní viděli možnost svého vzestupu. Tento moment ale nyní ve stále větší míře mizí. Důsledkem jsou rozmrzelost z politiky, zvyšující se strachy z pádu na sociálním žebříčku... Lidé také ztrácejí zábrany bouřit se proti stávajícímu systému.
Balík úsporných opatření německé vlády proto experti DIW posuzují velmi kriticky. Je nepřiměřené, aby dosavadní konkrétní návrhy na šetření zasahovaly jen nižší příjmové skupiny, upozorňuje ekonom Jan Goebel. Nabízí se otázka, proč by lidé s vyššími příjmy neměli k úsporám přispívat.
Před několika lety začali v Německu někteří politici sociální demokracie razit nové termíny, které vyvolaly velkou pozornost a diskuse. Patří k nim i "nová spodina", prekariát, svého druhu novodobý proletariát.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.