Nemocný britský premiér
Boris Johnson je stále na jednotce intenzivní péče
07.04.2020 07:37 Aktualizováno 07.04. 14:08
Britský premiér Boris Johnson zůstává kvůli onemocnění covid-19 na jednotce intenzivní péče. V rozhovoru se zpravodajskou stanicí BBC to v úterý řekl člen britského kabinetu Michael Gove. Podle zdrojů agentury Reuters se zdravotní stav ministerského předsedy od pondělního přeložení na JIP nijak nezměnil. Johnson oznámil nakažení koronavirem na konci března a kvůli přetrvávajícím příznakům covidu-19 byl hospitalizován tuto neděli. Mluvčí vlády to tehdy označil za "preventivní" opatření.
"V okamžiku, kdy spolu mluvíme, je premiér na jednotce intenzivní péče, kde se o něj stará jeho lékařský tým a kde dostává tu nejlepší možnou péči týmu Nemocnice svatého Tomáše," řekl v úterý ráno v rozhovoru s BBC Gove. Ministerský předseda podle něj není připojen k plicnímu ventilátoru, využívá pouze podpůrné kyslíkové masky.
Podle několika zdrojů agentury Reuters se od přeložení na jednotku intenzivní péče zdravotní stav britského premiéra nijak nezměnil. Podle ministra Govea bude vláda v případě změn Johnsonova stavu veřejnost informovat.
Johnson oznámil 27. března, že se nakazil koronavirem SARS-CoV-2. Původně chtěl opustit domácí karanténu již minulý pátek, příznaky nemoci covid-19 ale neustupovaly, a proto jej v neděli převezli do nemocnice. V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, a lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče.
"Premiér požádal ministra zahraničí Dominika Raaba, aby jej zastupoval tam, kde je to nutné. Premiérovi se dostává prvotřídní péče, děkuje všem pracovníkům (státního zdravotnického systému) NHS za jejich namáhavou práci a nasazení," uvádí večerní prohlášení úřadu vlády.
Vzkazy od světových politiků
Svůj pozitivní test na koronavirus oznámil šéf kabinetu 27. března. Na pondělní informaci o zhoršení jeho zdravotního už reagovala řada politiků včetně nově zvoleného lídra opozičních labouristů Keira Starmera. "Ohromně smutná zpráva. Celá země v téhle nesmírně těžké chvíli myslí na předsedu vlády a jeho rodinu," uvedl předák na twitteru.
Podobné vzkazy přišly od Johnsonových předchůdců na premiérském postu, od Theresy Mayové a Davida Camerona, nebo od zahraničních státníků. "Přeji mu, aby tuto zkoušku rychle překonal," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, který v "těžkém momentu" vyjádřil "veškerou podporu" britskému premiérovi, jeho rodině a celému britskému lidu. Prezident USA Donald Trump sdělil, že "Američané se za Johnsona modlí".
Rychlé uzdravení popřál britskému premiérovi i český prezident Miloš Zeman. "Vážený pane premiére, myslím na Vás, přeji Vám mnoho sil v boji s nemocí, přeji Vám, abyste ji překonal a zvítězil nad ní," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Svému britskému protějšku na twitteru brzké uzdravení popřál i premiér Andrej Babiš (ANO). V příspěvku psaném v angličtině také uvedl, že doufá, že jej bude moci co nejdříve přivítat v Praze.
"Držím vám palce a doufám, že budete brzy v pořádku. Stále vzpomínám na naše setkání v New Yorku a doufám, že vás budeme moci v Praze přivítat co nejdřív," uvedl Babiš v příspěvku se společnou fotografií.
Fingers crossed to you, @BorisJohnson, and I do hope you'll be well soon. I still remember our meeting in New York and hopefully we can welcome you in Prague at the earliest. pic.twitter.com/s9oUMLTo9S
- Andrej Babiš (@AndrejBabis) April 7, 2020
Nakazil se i ministr zahraničí
Johnson je jedním z více než 51 000 lidí, kteří se v Británii nakazili koronavirem. Nemoci covid-19 v zemi podlehlo 5373 infikovaných. Jednou z nakažených byla zřejmě i spisovatelka J. K. Rowlingová. "Poslední dva týdny jsem měla všechny příznaky C19 (nebyla jsem ale testovaná)," uvedla v pondělí na twitteru Rowlingová. "Už jsem se úplně uzdravila," dodala autorka ságy o čarodějnickém učni Harrym Potterovi. Nemocí prošel i ministr zdravotnictví Matt Hancock, ten už ale není v karanténě, nemoc u něj podle všeho měla relativně mírný průběh.
Média při večerním vývoji poukazovala na to, že britský ústavní pořádek nestanovuje, kdo má dočasně vést vládu v případech, kdy toho její předseda není schopen. "Ministerský předseda zpravidla vybere někoho, kdo převezme jeho povinnosti, pakliže by se cokoli mělo stát," vysvětluje BBC. Tím někým se na počátku šíření nákazy stal právě šéf diplomacie.
Ministr Raab ve večerním televizním interview hovořil o "neuvěřitelně silném týmovém duchu" britské vlády a uskutečňování Johnsonových plánů pro "porážku koronaviru". "Práce vlády bude pokračovat," vzkázal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.