Breivik poprvé vynechal svůj extremistický pozdrav

Zahraničí
19. 4. 2012 09:30
Norský atentátník Anders Behring Breivik.
Norský atentátník Anders Behring Breivik.

Norský atentátník Anders Behring Breivik, který od pondělka stojí před soudem za loňské povraždění 77 lidí, ve čtvrtek poprvé vynechal svůj extremistický pozdrav se zdviženou pravou pěstí. Gesto uráželo především pozůstalé a přeživší útoků, kteří prostřednictvím advokátů ve středu požádali tým Breivikových obhájců, aby jejich klient od pozdravu propříště upustil.

Od pondělí do středy Breivik zahajoval každý den u soudu svým vlastním ultrapravicovým pozdravem, při němž předpažil pravici zaťatou v pěst. To vyvolalo rozhořčení příbuzných obětí a přeživších, z nichž někteří vyzývali, aby atentátníkovi z tohoto důvodu nebyla u soudu snímána pouta.

"Cítíme se pošlapáváni. Pozdrav vyjadřuje naprostou neúctu k obětem a příbuzným," uvedl v deníku Bergens Tidende vůdce podpůrné skupiny pro přeživší útoků z 22. července Trond Blattmann. "Breivik se se svým pozdravem obrací částečně k pozůstalým. To působí zvlášť provokativně a bolestivě," dodal Blattmann. Skupina vyjádřila přesvědčení, že by předsedkyně senátu měla obžalovanému pozdrav zakázat.

Breivikův obhájce Geir Lippestad sdělil, že obhajoba se svým klientem o tom ve středu mluvila a doporučila mu s tímto gestem skoncovat. To ale Breivik odmítl, řekl deníku Verdens Gang atentátníkův obhájce Odd Ivar Grön. Přesto obžalovaný pozdrav vynechal.

Breivik se zmíněným pozdravem prezentoval poprvé 6. února při jedné ze schůzek s advokáty ve věznici Ila. Lippestad tehdy řekl, že se jedná o předem připravené "extrémně pravicové gesto".

Ve svém 1500stránkovém manifestu, který krátce před útoky rozeslal na více než tisícovku mailových adres, Breivik píše, že jde o "vojenský pozdrav templářských rytířů" a že sevřená pěst reprezentuje "sílu, čest a nenávist k marxistickým tyranům v Evropě". Upozorňuje také, že se pozdrav nemá plést s nacistickým či římským pozdravem, při nichž je dlaň otevřená.
Obžalovaný se považuje za templářského rytíře, který spasí Norsko před multikulturalismem a pronikajícím islamismem. Podle norského historika Nikolaie Brandala si pravicový extremista chce svým pozdravem vytvořit vlastní "obchodní značku".

Breivik u soudu ve čtvrtek uvedl, že nečekal, že se mu po pumovém atentátu na vládní úřady v centru Osla loni 22. července podaří z metropole nepozorovaně uniknout. Hraním počítačových her se připravoval na přestřelku s policií a své šance na přežití odhadoval na méně než pět procent.

Atentátník prohlásil, že očekával střet s ozbrojenou policií, když po explozi, která si vyžádala osm mrtvých, odjížděl z Osla k nedalekému ostrovu Utøya. Cestou však Breivika nikdo nezastavil a obžalovaný na ostrově pozabíjel 69 členů letního tábora mládežnického křídla sociálnědemokratické strany.

Masakrem na ostrově by se soud měl zabývat v pátek. Breivik byl obžalován z teroristických činů a hrozí mu 21 let vězení, nebo internace na psychiatrické léčebně, pokud ho soud shledá nesvéprávným. Obžalovaný tvrdí, že zabíjel v sebeobraně v rámci boje proti multikulturalismu a muslimskému přistěhovalectví.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ