Británie oficiálně oznámila svůj záměr opustit Evropskou unii. Premiérka Theresa Mayová tak učinila v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a svůj krok potvrdila v britském parlamentu. Podle unijních smluv nyní začíná dvouleté vyjednávání o podobě a podmínkách takzvaného brexitu. Tusk uvedl, že zbylých 27 zemí EU bude jednat s Londýnem jednotně a rozhodně, cílem rozhovorů podle něj bude minimalizovat nejistotu pro občany, podniky i členské státy. Česko bude podle premiéra Bohuslava Sobotky při vyjednáváních hájit práva svých občanů žijících v Británii. Další prioritou je podle něj udržení obchodních vztahů.
Dopis Mayové předal Tuskovi britský velvyslanec při EU Tim Barrow. Učinil tak devět měsíců poté, co Britové pro brexit hlasovali v referendu.
Mayová v parlamentu uvedla, že chce mít s EU "nový, speciální a hluboký vztah". Dnešek je podle premiérky historickým bodem, z něhož není návratu. "(Brexit) je šance pro dnešní generaci, jak vybudovat lepší budoucnost," dodala. Britové by podle ní nyní měli držet při sobě.
Británie respektuje, že není možné zůstat na evropském jednotném trhu, aniž by nebyl zároveň zachován volný pohyb občanů, uvedla dále Mayová. Tématem osudu občanů EU v Británii a britských občanů na území evropské sedmadvacítky se chce během nadcházejících jednání věnovat co nejdříve. Vyslovila se také pro "co nejužší bezpečnostní spolupráci" s Bruselem.
V dopise, jehož text zveřejnila britská vláda, Mayová uvedla, že stojí o spořádaný odchod a chce, aby po brexitu zůstala Evropa silná, prosperující a aby se dokázala ubránit bezpečnostním hrozbám. Připustila i možnost, že Británie opustí EU bez dohody. To by podle premiérky mimo jiné vedlo k oslabení spolupráce v boji proti kriminalitě a terorismu.
Britský ministr financí Philip Hammond prohlásil, že jeho země bude muset dělat při vyjednávání ústupky, aby získala co nejlepší dohodu.
"Už teď nám chybíte," ukončil Tusk své krátké vystoupení po setkání s Barrowem. Nemá podle něj smysl předstírat, že dnešek je v Bruselu či v Londýně šťastný den.
Tusk v pátek nabídne evropské sedmadvacítce svou představu základního politického rámce pro jednání, který by měl být potvrzen 29. dubna na mimořádném summitu. Evropská komise následně připraví konkrétní mandát. Jednání by pak mohlo začít na přelomu května a června. Podle představ hlavního vyjednavače EU Michela Barniera by mělo skončit někdy v říjnu 2018 tak, aby se Británie mohla zcela mimo EU ocitnout na jaře 2019.
Evropská rada v prohlášení uvedla, že 27 členských zemí EU lituje britského rozhodnutí, ale na celý proces je připraveno. V podobném duchu se vyjádřila i mluvčí německé vlády. Británie podle ní navzdory brexitu bude důležitým partnerem v NATO i v Evropě. Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel řekl, že je pro něj těžké pochopit, jak si některá země může myslet, že na tom v bouřlivých časech bude lépe osamocená.
Francouzský prezident François Hollande vyjádřil přesvědčení, že odchod z EU bude Brity bolet. Brexit podle něj také "donutí Evropu posunout se vpřed, pravděpodobně různou rychlostí".
Česká republika bude při vyjednáváních o odchodu Británie z EU podle premiéra Sobotky hájit práva svých občanů žijících v Británii. Prioritou je ale také udržení obchodních vztahů, aby nebyl ohrožen vývoz a pracovní místa. Během jednání by si přál vytvořit co nejmenší příkop mezi oběma stranami. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek odmítl, aby byla Británie za odchod z EU trestána. Dnešní den označil za neštěstí.
Také Slovensko chce podle státního tajemníka ministerstva zahraničí Ivana Korčoka při jednáních o brexitu prosadit zájmy svých občanů, zároveň ale hodlá udržet dobré vztahy s Británií.