Britky přinucené k sňatku v cizině musejí repatriaci uhradit

Zahraničí
2. 1. 2019 12:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Mladé Britky, které jejich příbuzní poslali do ciziny a přinutili je uzavřít tam sňatek, musejí vládě uhradit náklady za repatriaci. Podle listu The Times Londýn v letech 2017 a 2016 pomohl k návratu 82 z těchto žen.

Podle britského deníku musejí oběti vynucených sňatků, které požádají o pomoc ministerstvo zahraničí, shromáždit "stovky liber na úhradu letenky, jídla a ubytování". Ženy, které takovou sumu nebudou schopny zaplatit, budou muset s ministerstvem zahraničí sepsat dohodu o půjčce ještě před nastoupením do letadla. Pasy jim budou zabaveny, dokud půjčku nesplatí.

Roku 2016 ministerstvo zajistilo repatriaci 55 obětí nuceného sňatku a o rok později 27 dalších. Úřad v těchto letech půjčil osmi nuceně provdaným ženám na repatriaci 7765 liber (222 tisíc Kč). Z toho splaceno zatím bylo tři tisíce liber.

Čtyřiadvacetiletá žena, která patří k zadluženým, britskému deníku sdělila, že má dluhy, bydlí v ubytovně se snídaní a hrozí jí, že se ocitne na ulici. "Vzhledem k tomu, čím mne nechali projít, se nemohu o pomoc obrátit na svou rodinu," sdělila.

Ministerstvo zahraničí svůj postup obhajuje tím, že k repatriaci jsou použity peníze poplatníků a je třeba je vrátit.

Labouristická poslankyně Yvette Cooperová sdělila, že ji článek v The Times "zděsil". Podle ní je nemorální nechat tyto oběti za návrat platit. Věcí se chce zabývat sněmovní zahraniční výbor. Jeho předseda Tom Tugendhat k věci řekl, že je to ohromující. "Ministerstvo zahraničí je oprávněně hrdé na práci oddělení, které řeší případy vynucených sňatků. Ale neměli bychom nechat ty nejzranitelnější nechat platit za ochranu nebo je odrazovat, aby o ni požádaly," sdělil na twitteru Tugendhat.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PICTURE ALLIANCE/N. Hochheimer / CHROMORANGE

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ