Britové rozkryli systém vyplácení provizí za gripeny
16.04.2009 22:06
Britské úřady prý částečně rozkryly pohyb peněz, které údajně používal britský zbrojní koncern BAE Systems k vyplácení nezákonných provizí. Napsal to v nejnovějším vydání rakouský časopis Format s odvoláním na přísně tajnou zprávu britského protikorupčního úřadu (SFO).
V třicetistránkovém dokumentu figuruje i rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který je podezřelý z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen v Česku, Maďarsku a Rakousku. Jeho právní zástupce ale řekl, že tyto informace jsou již od loňska známy a jeho svěřenec je popřel stejně jako všechna další obvinění.
V systému vyplácení provizí nazvaném Červený diamant (Red Diamond) hrály podle zjištění britských vyšetřovatelů ústřední roli společnosti sídlící v daňových rájích, jako jsou Britské Panenské ostrovy, Panama nebo Švýcarsko. "Vyšetřování SFO odhalilo, že BAE vykazovala různými cestami platby pro Alfonse Mensdorffa-Pouillyho na 'poradenskou činnost'. Peníze vyplacené BAE na marketingové služby byly rozdělovány v hotovosti třetí straně; později byly vyhotoveny zprávy a smlouvy o zastoupení, aby tyto platby odůvodnily," cituje Format jednoho z britských vyšetřovatelů.
ČTĚTE TAKÉ: Český poradce BAE jde kvůli gripenům do vazby
Podle časopisu se Alfons Mensdorff-Pouilly skrývá pod zkratkou AMP, který podle citovaného vyšetřovatele "korupčně manipuloval politický proces ve prospěch British Aerospace (BAE)".
Rakousko, Maďarsko i Česko
"Protikorupční úřad má dobrý důvod se domnívat, že British Aerospace s pomocí Mensdorffa jako jejím zástupcem v případech nákupů v Rakousku, Maďarsku a České republice uplácela. Existují dobré důvody se domnívat, že 'platby třetí straně' byly úplatky," stojí podle magazínu dále ve zprávě. Mensdorff-Pouilly podle ní dostal od BAE na tyto "platby třetí straně" celkem asi 107,6 milionu eur (2,9 miliardy korun). Jaká suma z toho byla skutečně použita, ale není podle časopisu dosud zřejmé.
Právník rakouského obchodníka Harald Schuster sdělil, že tuto tajnou zprávu pod názvem Ali protikorupční úřad předal rakouským úřadům už 25. července 2008, což píše i Format. "Všechny informace, které jsou v ní uvedené, jsou vyšetřovacím orgánům již známé," poznamenal Schuster s tím, že jeho klient se k nim už vyjádřil a tato obvinění odmítl.
Mensdorff-Pouilly skončil koncem února ve vazbě a dostal se z ní až na počátku dubna. Vyšetřovatelé ho podezírají z toho, že od BAE Systems získal neprůhledně přes 13 milionů eur (350 milionů korun). S čím převody těchto částek souvisely, ale stále prověřují. Podezřelé obchody se stíhačkami se vyšetřovaly i ve Švédsku. Švédský státní zástupce před časem řekl, že podle tamních vyšetřovatelů mohla část zmiňované sumy představovat úplatky.
ČTĚTE TAKÉ: Kauzu gripenů bude řešit rakouský soud
S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen s Českem přišla švédská televize SVT v únoru 2007. Padla tehdy zmínka i o tom, že by do korupční aféry mohl být zapleten Mendsdorff-Pouilly. Podle dřívějších informací se snažil původ peněz doložit falešnými účty a dokumenty.
Gripeny prodávala právě firma BAE. Stíhačky vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Mensdorff-Pouilly působil v 90. letech v Česku jako poradce BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu stíhaček na starosti. Česko si nakonec v roce 2004 pronajalo 14 gripenů na deset let za 19,65 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Švédsko hrozí výrobci gripenů kvůli korupci
Maďaři šetří skandál kolem gripenů
Protikorupční policie v Česku možné úplatkářství při nákupu gripenů prověřuje již dva roky. V souvislosti s případem ale zatím nikoho neobvinila.
V dubnu 2007 švédští vyšetřovatelé začali přezkoumávat i okolnosti neuskutečněného obchodu s letouny mezi firmou Saab a rakouskou armádou. Před dvěma lety v květnu Mensdorff-Pouilly při výpovědi v parlamentním vyšetřovacím výboru popřel, že by měl s obchodem kolem stíhaček něco společného. Krátce na to švédská televize informovala o tom, že nejspíš figuroval v obchodě s gripeny i v Maďarsku. Koncem roku 2007 rakouské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování obchodníkova podílu na "gripenové aféře".
Foto: Jan Schejbal, Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.