Britští diplomaté: Invaze do Iráku byla nezákonná
26.01.2010 17:45
Invaze do Iráku v březnu 2003 byla ilegální a odporovala mezinárodnímu právu. Před britským výborem pro vyšetřování irácké války to dnes řekl tehdejší hlavní poradce ministerstva zahraničí Michael Wood. Stejného názoru je jeho tehdejší zástupkyně Elizabeth Wilmshurstová.
Woodovo svědectví, který na toto téma promluvil veřejně poprvé, je ranou pro argumenty, jimiž tehdejší premiér Tony Blair a jeho kabinet válku zdůvodňovali. Wilmshurstová tehdy kvůli svému postoji k invazi ze své funkce na ministerstvu odstoupila.
Wood tehdejšího ministra zahraničí Jacka Strawa opakovaně začátkem roku 2003 varoval, že invaze bez další rezoluce Rady bezpečnosti OSN "se rovná zločinu agrese". Podle Wooda rezoluce 1441 o Iráku z podzimu 2002 jako základ pro ozbrojenou akci nestačila. "Domníval jsem se, že použití síly proti Iráku v březnu 2003 bylo v rozporu s mezinárodním právem," řekl Wood.
Straw ale jeho doporučení nedbal a prý mu tehdy řekl, že k záležitosti přistupuje dogmaticky a že "mezinárodní právo je dosti vágní". Wood dnes připustil, že v některých případech může být mezinárodní právo nejasné. "V tomto případě, kdy šlo o interpretaci konkrétního textu (rezoluce RB OSN), je mezinárodní právo podle mého názoru dostatečně jasné," řekl Wood.
Wood uvedl, že se mu stalo poprvé, že ministr odmítl oficiální doporučení svých právníků. Wilmshurstová na dotaz, zda je Straw, nynější ministr spravedlnosti, dostatečně kvalifikovaným právníkem, příkře odpověděla, že se nezabývá mezinárodním právem.
Poslední slovo, pokud jde o legalitu války, měl tehdejší generální prokurátor Peter Goldsmith, který těsně před invazí došel k závěru, že válka neodporuje mezinárodnímu právu i bez druhé rezoluce RB OSN. Ještě deset dní před tím ale tvrdil, že z právního hlediska bude nejjistější dosáhnout druhé rezoluce. Britská média tak spekulují, zda byl vystaven politickému tlaku, aby změnil názor.
Goldsmith bude před vyšetřovacím výborem vypovídat ve středu. Po něm bude v pátek následovat Tony Blair.
Irácká invaze v březnu 2003 vyvolala v Británii masové demonstrace a zemi rozdělila. Blair a bývalý americký prezident George Bush zdůvodňovali invazi hrozbou iráckých zbraní hromadného ničení, které se ale nenašly.
Blair v prosinci v televizním rozhovoru řekl, že svržení režimu Saddáma Husajna bylo správné bez ohledu na to, že neměl zbraně hromadného ničení. "Samozřejmě bychom byli použili a rozvinuli jiné argumenty, pokud jde o charakter hrozby" (kterou Saddám představoval), řekl tehdy Blair.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.