Britští muslimové přibývají desetkrát rychleji než ostatní
04.02.2009 06:30
Muslimská populace v Británii se za pouhé čtyři roky zvětšila o téměř půl milionu, a sice na více než 2,4 milionu lidí. Za stejné období se počet křesťanů v zemi snížil o zhruba dva miliony. Vyplývá to z údajů Národního statistického úřadu, jež citoval list The Times.
Populace muslimů tak roste desetkrát rychleji než zbytek společnosti. Experti připomínají, že se tak děje v důsledku přistěhovalectví, vyšší porodnosti a konverze k islámu v letech 2004 až 2008.
Svou roli hraje i skutečnost, že se stále více muslimských věřících nezdráhá přiznat ke svému vyznání. Pocit muslimské identity a sounáležitosti posílila i válka Západu s terorem.
Počet muslimů v Británii |
2005: 2 017 000 2006: 2 142 000 2007: 2 327 000 2008: 2 422 000
zdroj: Labour Force Survey
|
Muslimští lídři růst populace ve svých komunitách vítají, akademici zase upozorňují, jaké to má a bude mít důsledky pro britskou společnost, integraci a vládní zdroje.
David Coleman, profesor demografie na Oxfordské univerzitě, připomíná, že muslimům to přirozeně přinese kolektivní výhody. Muslimové budou moci podle něj mimo jiné silněji formulovat svou politiku a zbytek společnosti bude muset věnovat větší pozornost jejich názorům.
V Británii žije podle Národního statistického úřadu o něco více než 42,6 milionu křesťanů, avšak zatímco nejsilnější křesťanská populace je starší sedmdesáti let, u muslimů je to do čtyř let věku. Dle profesora Ceriho Peache z Manchesterské univerzity dosáhl loni v září počet muslimů mladších čtyř let 301 tisíc.
Generální tajemník Muslimské rady v Británii, Muhammad Abdul Bari, předpovídá, že se zvyšujícím se počtem muslimů se znásobí i počet mešit v zemi. V současnosti jich je asi 1600.
K obnově země po druhé světové válce rekrutovala Británie ve svých koloniích masově pracovní sílu.
Do poloviny padesátých let přicházelo do Británie mimo jiné každý rok 30 tisíc barevných pracovníků (tzv. coloured) z Commonwealthu, křesťanů z Karibiku a dále pak muslimů, hlavně z Indie a Pákistánu.
Británie vůči nim byla velmi otevřená a tolerantní. Když začaly na evropském kontinentu po roce 1975 vyrůstat první mešity, stálo jich už za Lamanšským průlivem 99.
Foto: Mangaera Yvars Architects a AP
1