Britský premiér Gordon Brown bude v úterý ve Washingtonu prvním šéfem evropského státu, který se sejde s americkým prezidentem Barackem Obamou po jeho inauguraci. Brown chce s Obamou jednat o "globálním novém údělu" pro světovou ekonomiku a připravit summit skupiny největších světových ekonomik G20 v Londýně.
Po nedělním summitu Evropské unie v Bruselu britský premiér prohlásil, že do Washingtonu veze od vedoucích představitelů zemí EU "jasné poselství", podle něhož je ekonomické krizi nezbytné čelit "smělou globální akcí".
Britské listy nicméně při hodnocení nedělního summitu napsaly, že se nepodařilo překonat rozpory kolem hrozeb protekcionismu a kolem pomoci východoevropským členským zemím. Zdůrazňují také varování Maďarska před vznikem nové železné opony.
Globální nový úděl
Podle Brownova mluvčího se má premiér při jednání s Obamou zaměřit na summit skupiny G20 začátkem dubna v Londýně, který by měl dospět ke společným krokům proti krizi.
"Budeme tento týden diskutovat s prezidentem Obamou o globálním novém údělu, jehož dopad by zahrnoval vesnice v Africe i finanční instituce Londýna a New Yorku," napsal Brown v neděli v listě Sunday Times v narážce na Nový úděl, jímž americký prezident Franklin D. Roosevelt čelil velké krizi ve 30. letech.
Podle Browna je klíčové, aby šéfové států G20 "přijali velká rozhodnutí nezbytná k zajištění naší ekonomické bezpečnosti". Londýnská schůzka G20 bude první cestou Obamy do Evropy, během níž přijede také do Prahy.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno: Obama bude 5. dubna v Praze
Brown bude ve Washingtonu jednat s Obamou v úterý a ve středu pak vystoupí před společným zasedáním Kongresu. Před ním tuto možnost dostali jen čtyři britští premiéři - Winston Churchill, Clement Attlee, Margaret Thatcherová a Tony Blair.
Zvláštní vztahy trvají
Podle britských komentářů fakt, že Obama dal Brownovi přednost před vedoucími představiteli Německa či Francie, potvrzuje tradiční "zvláštní vztahy" Washingtonu a Londýna.
Nicméně vliv Británie se během finanční krize oslabil.
Stejně tak se Spojené státy stále více zaměřují na vztahy s asijskými ekonomickými mocnostmi, zejména s Čínou a Japonskem, jehož premiér byl prvním zahraničním návštěvníkem v Obamově Bílém domě.
Vztahy mezi oběma státy ale zůstanou podle shodného mínění analytiků těsné.
Je to důsledek jazykových, kulturních a historických vazbám, ale také rozsáhlých obchodních vztahů. Stejně tak má Británie v Afghánistánu 8300 vojáků, což je druhý největší počet po Spojených státech.
Obama oznámil, že do léta vyšle do Afghánistánu dalších 17 tisíc Američanů v uniformě. Británie nicméně dala najevo, že svůj příspěvek zvýšit nehodlá.
Brownův předchůdce Blair měl osobně blízko k předcházejícím americkým prezidentům Billu Clintonovi a Georgi Bushovi, kterého takřka bezvýhradně podporoval kolem nepopulární války v Iráku. Brown si po nástupu do úřadu v létě 2007 zachovával od Bushe větší odstup.
Foto: AP, Reuters