Brown prozatím odrazil útok vzbouřenců ve straně
16.09.2008 16:10
Britský premiér Gordon Brown zatím odrazil útoky svých oponentů v Labouristické straně a vyhnul se na nadcházející konferenci labouristů souboji o šéfa strany. Vedení labouristů totiž odmítlo požadavek "rebelů" na to, aby se na konferenci v Manchesteru volil vůdce strany. Za nepopulárního Browna se dnes postavili veřejně také ministři jeho vlády.
V britských médiích se spekuluje o tom, zda Browna potká osud Margaret Thatcherové, kterou začátkem 90. let připravil o premiérskou funkci "puč" v její konzervativní vládě.
Proti Brownovi se také v posledních dnech ozývá mezi labouristickými poslanci stále více hlasů obávajících se, že nynější premiér je dovede k volební porážce. Příští parlamentní volby se musejí konat do května 2010.
Naposledy vyzvalo 12 labouristických poslanců vedení strany, aby delegátům v Manchesteru rozdalo nominační lístky pro volby šéfa strany. Nicméně výkonný výbor labouristů to dnes zamítl, což de facto znamená, že Brown bude ve funkci potvrzen "bez boje".
Další možností je, aby k volbám vůdce strany vyzvalo aspoň 70 poslanců. Je však nepravděpodobné, že by se v tuto chvíli tolik poslanců odhodlalo k otevřené vzpouře, přestože někteří rebelové tvrdí, že s Brownem je nespokojeno mnohem více poslanců.
Zatím není především jasné, kdo by byl připraven se nyní proti Brownovi postavit. Během léta se hovořilo o ministru zahraničí Davidu Milibandovi, který však nyní premiéra podpořil. Svou loajalitu dali najevo i další členové Brownova kabinetu - ministr financí Alistair Darling a ministryně vnitra Jacqui Smithová.
Brown zatím reagoval na pokusy rebelů ostře - tři z nich propustil během čtyř dnů z nižších vládních funkcí. Podle britských listů však nyní o demisi kvůli nespokojenosti s Brownem uvažuje náměstek ministra obrany a pro záležitosti Skotska David Cairns.
Sedmapadesátiletý Brown převzal premiérskou funkci od Tonyho Blaira před 15 měsíci. V důsledku vlastních chyb i ekonomických problémů nyní jeho labouristé, kteří vládnou již 11 let, zaostávají v průzkumech za konzervativci o zhruba 20 bodů.
I když se Brownovi zatím daří udržet si své postavení, jeho dlouhodobější vyhlídky zůstávají nejisté. Musí totiž čelit dalším ekonomickým potížím - inflace v Británii vzrostla na 4,7 procenta, na britské trhy má velký dopad krach americké investiční banky Lehman Brother a ekonomové se obávají, že Británie směřuje k recesi.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.