V Německu došlo letos k 875 útokům na ubytovny pro běžence, což je více než čtyřnásobek proti roku 2014. Za 90 procenty těchto incidentů jsou stoupenci krajní pravice. Uvedl nejčtenější německý deník Bild.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Ubytovny se staly terčem žhářství či vandalismu, kdy na ně pachatelé malovali hákové kříže. Útoky směřovaly také proti jednotlivcům a nezůstalo jen u nadávek - ve 148 případech se žadatelé o azyl stali terčem fyzického násilí.
"Útoky na ubytovny pro žadatele o azyl nabraly děsivý rozměr. Počet násilných trestných činů vůči jednotlivým běžencům je proti loňsku pětinásobný, počet žhářských útoků na ubytovny dokonce třináctinásobný," řekl Bildu šéf BKA Holger Münch.
U devadesáti procent útoků je podle Müncha jasný krajně pravicový motiv, u zbývajících ho policisté neprokázali, ale ani nevyloučili. "Stále více zjišťujeme, že krajně pravicová scéna zneužívá obavy obyvatelstva a snaží se přispět k další radikalizaci proti žadatelům o azyl, cizincům a muslimům," uvedl šéf BKA.
Policisté chtějí bojovat proti postupující radikalizaci krajní pravice nejen v terénu, ale i na internetu, kde se extremisté snaží získávat nové příznivce. "Policie bude muset vystoupit s vysvětlovací kampaní proti dezinformacím krajní pravice a pronásledovat a trestat štvaní a šíření nenávisti na sociálních sítích," řekl Münch.
V Německu vzrostlo napětí kvůli tomu, že země zažívá nejsilnější imigrační vlnu od konce druhé světové války. Do země letos přišlo více než milion žadatelů o azyl.