Dva ruští diplomati byli v pátek vypovězeni z Bulharska poté, co je bulharská prokuratura obvinila ze špionáže. Podle agentury RIA Novosti to oznámila ruská ambasáda v Sofii. Nedlouho předtím bulharská ministryně zahraničí Ekaterina Zacharievová médiím řekla, že diplomati budou zřejmě prohlášeni za nežádoucí osoby. Moskva v reakci uvedla, že si vyhrazuje právo na adekvátní odpověď. Ve čtvrtek bulharská justice tři jiné ruské občany obvinila z pokusu o otrávení tří Bulharů.
"Obdrželi jsme dopisy od prokuratury s obviněními," uvedla Zacharievová. "Učiníme kroky, které máme povinnost podniknout, a pravděpodobně je prohlásíme za nežádoucí osoby," dodala s tím, že si kvůli případu ještě v pátek předvolá ruského velvyslance.
Ambasador Anatolij Makarov po návštěvě na ministerstvu podle zpravodajského serveru 24 časa potvrdil, že dotyční diplomati jsou v Bulharsku "personami non grata" a dostali 48 hodin na odjezd. Dodal přitom, že vzhledem k nadcházejícímu víkendu oba zemi opustí až v pondělí.
Generální prokurátor Ivan Gešev předtím sdělil, že předal ministerstvu zahraničí informace o ruských diplomatech v Bulharsku, kteří prováděli špionáž proti této zemi. Nemohou být ale formálně stíháni, neboť je chrání diplomatická imunita.
Podle Geševa se jedná o pracovníka konzulárního oddělení na ruské ambasádě a zaměstnance ruského obchodního zastoupení v Sofii. První údajně v posledních třech letech sbíral informace z bulharského politického prostředí, druhý se zaměřoval na energetiku, uvedl deník Dnevnik.bg. Server 24 časa upřesnil, že jedním z vypovězených je první tajemník konzulárního oddělení ruského velvyslanectví.
Činnost ruských zpravodajských služeb v Bulharsku byla zřejmě důvodem, proč ve čtvrtek bulharská justice obvinila tři Rusy, že se v roce 2015 pokusili otrávit "neidentifikovanou organofosforovou látkou" tři bulharské občany. Na trojici Rusů byl vydán mezinárodní zatykač.
Všichni tři napadení Bulhaři, kteří byli aktivní v obchodu se zbraněmi, měli vážné zdravotní problémy, ale přežili. Jeden z otrávených prokuratuře řekl, že má důvod domnívat se, že látka, která byla použita proti němu, je podobná nervově paralytické látce novičok, které byl v anglickém Salisbury vystaven bývalý ruský špion Sergej Skripal a jeho dcera Julija.
Bulharsko, které za sovětských dob patřilo k nejvěrnějším satelitům Moskvy, je nyní členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. Nadále má však úzké kulturní a historické vazby na Rusko, které zůstává jeho největším dodavatelem energií.