Politická setkání v Itálii a Vatikánu zahájil americký prezident George Bush jednáním se svým italským protějškem Giorgiem Napolitanem a poté se sešel s papežem Benediktem XVI. Itálie je další zastávkou na jeho nynější cestě do Evropy, během níž již navštívil Českou republiku, Německo a Polsko. Proti politice amerického prezidenta demonstruje v Itálii několik desítek tisíc lidí. Americký prezident z Itálie bude pokračovat ještě do Albánie a Bulharska.
Bushe i jeho manželku Lauru před prezidentským palácem Quirinal vítala čestná stráž. Jednání s Napolitanem byl přítomen italský ministr zahraničí Massimo D´Alema, který nedávno USA kritizoval za to, že o plánech na protiraketovou obranu v Evropě jednají bilaterálně s ČR a Polskem místo toho, aby vyjednávaly v rámci NATO.
Agentura AFP připomíná, že Bushovy rozhovory v Itálii může poznamenat napětí, které vyvolal požadavek Washingtonu, aby Řím zapojil do své mise v Afghánistánu další dva tisíce vojáků.
Později Bushe přijal papež Benedikt XVI. a dvě hodiny po poledni SELČ se americký prezident setkal s italským premiérem Romanem Prodim. Po společné tiskové konferenci s Prodim čeká amerického prezidenta ještě soukromý rozhovor s Prodiho předchůdcem Silviem Berlusconim.
Bushova schůzka s Benediktem XVI. byla prvním setkáním amerického prezidenta s hlavou katolické církve. Papež se při setkání zmínil o Iráku a o osudu tamních křesťanů.
Bush v Římě odmítl nový odklad v jednáních o statusu Kosova
Na společné tiskové konferenci s italským premiérem Romanem Prodim Bush uvedl, že při svém setkání s papežem Benediktem XVI. přislíbil učinit vše pro ochranu křesťanů v Iráku, a zdůraznil, že Sýrie se musí přestat vměšovat do libanonských záležitostí.
Bush upozornil, že nastal čas realizovat mezinárodní plán, který počítá s tím, že srbská provincie Kosovo získá relativní nezávislost. Země G8 se na summitu v německém Heiligendammu dohodly, že o šest měsíců odloží hlasování o nezávislosti Kosova v Radě bezpečnosti OSN.
Americký prezident dále řekl, že při setkání s Benediktem XVI. přislíbil učinit vše k ochraně křesťanů v Iráku. "Ujistil jsem papeže, že tvrdě pracujeme na tom, aby lidé respektovali iráckou ústavu. Pokud jde o zásadně odlišný pohled Vatikánu na irácký konflikt, Bush uvedl: "Hovořili jsme jen o válce."
"Je velmi důležité, aby se cizí prvky, jako je Sýrie, ustavičně nevměšovaly do činnosti vlády (libanonského premiéra Fuáda) Siniury," upozornil dále Bush. Sýrie je obviňována z toho, že stojí za vraždou bývalého libanonského ministerského předsedy Rafíka Harírího v roce 2005.
"Nyní se musíme ujistit, že Siniurova vláda přežije. Jedním z nejlepších způsobů, jak to udělat, je trvat na procesu (s Harírího vrahy)", řekl Bush. Rada bezpečnosti OSN koncem května na žádost premiéra Siniury schválila vytvoření zvláštního tribunálu pro souzení vrahů Harírího. Z vlády premiéra Siniury však loni odešla prosyrská opozice, která teď považuje všechna vládní rozhodnutí za neústavní.
"Jsem přesvědčen, že společně učiníme další velké kroky vpřed," zdůraznil předseda italské vlády a ujistil, že mezi oběma zeměmi nejsou žádné vážné bilaterální problémy.
"Máme stejné pozice, pokud jde o obtížný problém Íránu a nebezpečí šíření jaderných zbraní," ujistil Prodi. "Můžeme společně vyvíjet tlak na íránskou vládu, aby nepřekročila meze mírového a kontrolovaného využívání jaderných zbraní," dodal.
Desetitisíce demonstrantů v Římě proti Bushově i Prodiho politice
Poklidná demonstrace desetitisíců lidí v centru Říma proti politice amerického prezidenta George Bushe, který je v sobotu na návštěvě Itálie a Vatikánu, se večer zvrhla v násilnosti. Mezi účastníky jednoho z protestů, který organizovali odpůrci globalizace a levicoví aktivisté, se podle agentury AP vmísily černě oděné osoby v maskách a začaly na policisty házet láhve a jiné předměty. Pořádkové síly proti nim použily slzný plyn.
Část účastníků manifestace, do níž se podle odhadů zapojilo asi 12 tisíc lidí z celé Itálie, se podle AP pod heslem Ne Bushovi, ne válce, ne Prodimu snaží bránit rozdmýchávání násilností. Žádní zranění zatím nejsou hlášeni.
Centrum Říma kvůli návštěvě amerického prezidenta od rána přísně střeží bezpečnostní síly. Tisícovky policistů byly rozmístěny kolem římského Kolosea, Benátského náměstí a dalších lokalit. Nad městem přelétávají vrtulníky, jsou zde připraveny obrněné transportéry i hasičské vozy. Podle italských médií je v Římě nasazeno 10 tisíc policistů.
Vedle tohoto protestu se v italské metropoli sešla ještě druhá demonstrace, kterou pod heslem Zastavme všechny Bushovy války svolaly strany vládní koalice, jako jsou Strana za komunistickou přeměnu, Strana italských komunistů, Zelení a Levicoví demokraté.
Konzervativní opozice ostře tuto demonstraci kritizovala a zdůraznila, že vládní strany zemi zesměšňují, když se účastní demonstrací proti Bushovi v době, kdy s ním premiér Prodi jedná.
Demonstrace jsou zaměřeny proti otázkám mezinárodní i italské domácí politiky, včetně války v Iráku a italského vojenského kontingentu v Afghánistánu, ale i plánovanému rozšíření americké vojenské základny v severoitalské Vicenze.
Foto: ČTK