Univerzita v anglické Cambridge se posunula na první místo žebříčku světových univerzit. Poprvé od roku 2005, kdy srovnání vzniklo, tak nezvítězil americký Harvard.
Na třetím místě žebříčku QS World University Ratings se umístila Yale, čtvrtá je University College London a pátý Massachusettský technologický institut (MIT).
Kromě pár britských ústavů dominují srovnání vesměs americké školy, až na sedmnáctém místě je třetí země, švýcarská Spolková vysoká technická škola v Curychu. Žádná česká škola v prvních dvou zveřejněných stovkách nefiguruje.
Na propadu Harvardovy univerzity se podle zprávy podílela ekonomická recese, škola takřka přestala nabírat nové profesory a ztratila tak v kritériích podílu studentů na profesora i počtu zahraničních vyučujících. V těchto ukazatelích tradičně vítězí přední britské univerzity se svým systémem tutorů, studentům jsou učitelé o poznání dostupnější ke konzultaci.
Dále žebříček započítává počet citací odborných článků, vzniklých na daných univerzitách, stejně jako obsáhlou anketu mezi akademickými odborníky i zaměstnavateli či podíl zahraničních učitelů i studentů.
Angloamerická dominance
Ještě více dominují akademickému světu angloamerické univerzity podle dalšího uznávaného žebříčku, Academic Ranking of World Universities, který sestavuje šanghajská univerzita.
Žebříček světových univerzit QS |
1. Cambridge - Británie 2. Harvard - USA 3. Yale - USA 4. University College London - Británie 5. Massachusetts Institute of Technology (MIT) - USA 6. Oxford - Británie 7. Imperial College London- Británie 8. University of Chicago - USA 18. Spolková vysoká technická škola v Curychu - Švýcarsko 19. McGill University - Kanada 20. Australian National University - Austrálie 23. Hongkongská univerzita - Hong Kong/Čína 24. Tokijská univerzita - Japonsko 33. École Normale Supérieure de Paris - Francie 45. Kodaňská univerzita - Dánsko |
Ten se ještě více zaměřuje na výzkum a odbornou práci, započítává například nositele Nobelových cen či Fieldsových medailí v pedagogickém sboru či články v časopisech Nature a Science. Roky je na jeho čele Harvardova univerzita, letos ji následuje Kalifornská univerzita z Berkeley, Cambridge je pátá a Oxford desátý. Karlova univerzita zaujala 201.-300. příčku.
Školy z kontinentální Evropské unie se tradičně umísťují na horších místech zejména kvůli odlišné výzkumné politice - zatímco v USA i v Británii obstarávají většinu výzkumu právě univerzity, na kontinentě se soustředí hlavně na výuku a vědu provozují hlavně specializované výzkumné ústavy.
I proto se Evropská komise snaží zavést systém srovnávání univerzit, který by byl relevantnější pro samotné studenty.