V pondělí začaly hodiny odtikávat k možné kosovské deklaraci nezávislosti. Maratonská jednání k ničemu nevedla, a tak situace skončila patem. Nový rok podle kosovských předáků rozhodne o budoucnosti nepokojné srbské provincie.
V páteční zprávě pro generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna prohlašují zprostředkovatelé ze Spojených států, Evropské unie a Ruska, že za čtyři měsíce se v otázce Kosova nepodařilo dosáhnout žádného kompromisu. Autonomie není dost dobrá pro jednu stranu, nezávislost zas nepřekousnou druzí.
Odpověď na kosovský rébus nedá ani Rada bezpečnosti OSN, která je sama rozdělená. Přesto se albánská většina v Kosovu připravuje na jednostranné vyhlášení nezávislosti někdy na začátku příštího roku.
Již osm let je Kosovo pod správou OSN. Osm let uběhlo od náletů Severoatlantické aliance na srbské jednotky, které krvavě zakročily proti povstání.
Klíčem ke kosovské otázce je dohoda mezi Spojenými státy a Evropskou unií, kteří směřují k uznání nezávislosti Kosova a Ruskem, na jehož veto v Radě bezpečnosti spoléhají Srbové.
Parlamentáři neuspěli
OSN se i přes krach předchozích jednání pokusila o nové rozhovory. Parlamentáři dostali čtyři měsíce. Na pondělí byl stanoven poslední den, kdy se ještě mohly obě strany dohodnout. Čekat až do dneška nebylo potřeba, výsledek byl díky patu jasný už před několika dny.
První tah po zablokovaných jednáních přijde v Bruselu, kde ministři zahraničí sedmadvacítky vyslechnou zprávu evropského vyjednavače Wolfganga Ischingera. V pátek by pak unijní vůdci měli vydat prohlášení. Z diplomatických kruhů se proslýchá, že vyhlásí jednání za ukončená a budoucnost Kosova i Srbska je v Evropské unii.
O týden později se pozornost všech zúčastněných přesune do Rady bezpečnosti, která se 19. prosince bude tématem zabývat. Rusko již naznačilo, že bude požadovat další kolo jednání. Západ i muslimské země to však považují za bezpředmětné. Rusko se podle diplomatů dostává svými kroky do izolace.
„Pokud Rusové nezmění názor, pak se změní status Kosova na základě existujících rezolucí (Rady bezpečnosti). Rusové už dostali další jednání, která chtěli, a k žádné dohodě to nevedlo," řekl podle agentury Reuters jeden vyjednavač EU.
Rusko samotné se bojí, že příklad Kosova stanoví precedens, který spustí řetězovou reakci nejen na Balkáně.
Staré rezoluce budou stačit
Klíčová rezoluce číslo 1244 z roku 1999, která ustavuje mezinárodní přítomnost v Kosovu po náletech jednotek NATO. Podle Západu nic nebrání dalším krokům k nezávislosti srbské provincie. Rusko a Srbsko jsou proti.
Jeden z předchozích plánů pro Kosovo vypadá tak, že by se EU ujala policejních a justičních funkcí v nezávislém státečku. Zhruba šestnáct tisíc vojáků Severoatlantické aliance by mělo dál pokračovat v zajišťování pořádku. Kosovo by vyhlásilo nezávislost. Země, které by ho chtěly uznat, by tak učinily. Omezená mise OSN by pokračovala.
Zatím však nikdo neví, jak bude reagovat Srbsko. Jak Albánci, tak Srbové nechtějí sáhnout k násilí. Ale násilí není jediná možnost, jak znepříjemnit samostatnému Kosovu život. uzavření hranic, obchodní blokády a úřední průtahy nabízejí širokou paletu opatření, kterými může Srbsko dusit nový stát.
Několik desítek následujících dní bude klíčových nejen pro stabilitu na Balkáně, ale i pro vývoj vztahů mezi Západem a Ruskem. Ty se za poslední dobu dost zkomplikovaly jak ruskými snahami o návrat zpět na pozice, které muselo kvůli ekonomické krizi v devadesátých letech opustit, tak díky americké neústupnosti v otázkách raketového deštníku v Evropě.
Foto: Reuters