Část EU je skeptická ke snaze Ankary o rychlý bezvízový režim

Zahraničí
10. 3. 2016 16:55
Německá námořní pátrací služba na záchranném křižníku Minden zachraňuje dívku z Afghánistánu v řeckém přístavu Mytilini.
Německá námořní pátrací služba na záchranném křižníku Minden zachraňuje dívku z Afghánistánu v řeckém přístavu Mytilini.

Některé země Evropské unie jsou přinejmenším skeptické k přání Turecka, aby Evropská unie kvůli spolupráci Ankary v migrační krizi zrychlila jednání o bezvízovém režimu. Vyplynulo to z vyjádření ministrů vnitra unijní osmadvacítky, kteří ve čtvrtek jednali v Bruselu o migrační krizi.

Turecko svůj požadavek na rychlejší jednání o vízové liberalizaci tak, aby byly rozhovory u konce do poloviny roku, spojilo v pondělí na summitu EU se svými novými návrhy na řešení migrační krize. Šéfové států a vlád unie nové a překvapivé plány Ankary obecně "vřele přivítali", teď se na nich dál pracuje a konečné slovo by měl mít summit EU za týden.

Turecko nabídlo, že převezme zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, kteří na ně připlují. Za každého Syřana mezi nimi by unie měla nabídnout azyl jednomu syrskému občanovi z táborů v Turecku.

Ankara také žádá další tři miliardy eur (81 miliard korun) nad stejnou částku, domluvenou v rámci společného akčního plánu loni v listopadu. Peníze mají sloužit ke zlepšení situace více než 2,5 milionu syrských uprchlíků přímo v Turecku.

Například rakouská ministryně Johanna Mikl-Leitnerová připomněla, že Turci s návrhy přišli jen tři dny poté, co úřady v Ankaře tvrdě zasáhly proti opozičnímu listu Zaman. "Ptám se, zda přes palubu neházíme evropské hodnoty," řekla ministryně.

Slovenský ministr Robert Kaliňák připustil, že výhrad k návrhům Turecka měli jeho kolegové celou řadu. Dohodu obecně označil za dobrou, ale za pouhý začátek řešení.

"Sám za sebe říkám, že nejsem nadšený z toho, že předbíháme Ukrajinu. Jako kdybychom trochu zapomínali na jiné problémy, které máme. A to bychom asi dělat neměli," odpověděl na otázku týkající se víz s tím, že hlavní slovo musejí mít ministři zahraničí. Ti se v Bruselu sejdou v pondělí. Slovenský ministr vnitra ale připomněl, že i Turecko, které se chce přibližovat EU, by mělo plnit své vlastní závazky. Turecko, které je roky kandidátem na členství, v pondělí také požádalo o začátek rozhovorů před otevřením dalších přístupových kapitol.

Evropský komisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos se omezil na prohlášení, že komise snahy Ankary o rychlejší dosažení bezvízového styku chápe a plně podporuje.

Předběžnou dohodu s Tureckem z pondělního summitu tento týden ve Štrasburku kritizovali také mnozí europoslanci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Kay Nietfeld

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ