Češi a Poláci se vracejí ze <span>zemí zaslíbených</span>

Zahraničí
5. 5. 2008 11:26
Sbalit kufry a hurá domů. Británie už Poláky a Čechy tolik netáhne.
Sbalit kufry a hurá domů. Británie už Poláky a Čechy tolik netáhne.

Sbalit kufry a hurá domů. Británie už Poláky a Čechy tolik netáhne.Invaze polských instalatérů nebo českých řezníků se v souvislosti s východním rozšířením Evropské unie stala ve starých členských zemích oblíbeným politickým strašákem. Podle nové studie se ale podobné katastrofické scénáře nenaplnily. Spíše naopak. „Šikovné ručičky" z nových členských zemí EU houfně opouštějí i svou dosud nejoblíbenější destinaci, Velkou Británii.

Ostrovní království bylo v roce 2004 po rozšíření evropské rodiny o osm postkomunistických států jedním z mála „statečných", kteří otevřeli občanům z těchto zemí svůj pracovní trh. Odborníci odhadují, že z východoevropských nováčků od té doby do Spojeného království přicestoval za prací asi jeden milion osob.

Podle čerstvé studie Institutu pro výzkum veřejné politiky (Institute for Public Policy Research) se však od té doby celá polovina Čechů, Poláků a spol. opět vrátila do vlasti, nebo se přesunula jinam.

Možnost vydělat si již i doma slušné peníze a stesk po domově uvádějí navrátilci jako hlavní důvody, které je táhnou zpět.

Řezníci z nových členských zemí se už slušně uživí i doma.Podle institutu má trend pokračovat a na britské ostrovy bude v budoucnu za librovými výdělky vyjíždět stále méně občanů z nových členských zemí.

„Velká východoevropská migrace se bude zpomalovat. Otázkou není zda, ale kdy," cituje deník Financial Times Deutschland Dannyho Sriskandarajaha, jednoho z autorů průzkumu.

Důvodem je především zlepšení životní úrovně v zemích původu migrantů.

U osob, které se rozhodly v Británii zůstat, byla podle studie významným faktorem možnost postupu na kariérním žebříčku.

Studie ukazuje, že z hlediska úspěšnosti hledání práce předstihli Východoevropané se 84 procentní zaměstnaností všechny ostatní britské migrační skupiny.

Pozitivně je hodnocen i vliv odstranění pracovních bariér na domácí hospodářství. Přistěhovalectví snížilo nedostatky na trhu práce, zvýšilo flexibilitu pracovníků a ztlumilo inflační tlaky," stojí ve zprávě.

Nové výsledky berou vítr z plachet skeptikům bijícím na poplach, že otevření pracovního trhu povede k trvalé invazi východní Evropy na Západ.

Svůj pracovní trh si přesto hodlá nadále střežit například Německo. Mediální rozruch nedávno vyvolala zpráva, že se berlínská vláda rozhodla prodloužit omezení přístupu pracovníků z nových členských zemí na své trhy až do roku 2011.

ČTĚTE TAKÉ: Obedněné až zabedněné Německo?

Proudy anglicky mluvících navrátilců jsou dobrou zprávou pro ekonomiky v zemích původu. Polsko i další evropští nováčci již delší dobu bojují s rostoucím nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil.

Foto: Profimedia

Autor: - ms -

Další čtení

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varoval: Pozor! Rusko v létě "něco" chystá v Bělorusku

Zahraničí
29. 4. 2025
ilustrační foto

Organizovaný zločin rekrutuje mladé na internetu. Může se to stát i v Česku

Zahraničí
29. 4. 2025

V ordinaci v Polsku ubodal pacient lékaře. Nebyl spokojený s léčbou

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ