Apatie Balkánců
Český eurokomisař tlačí západní Balkán do EU
17.06.2011 09:50
Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle kritizoval údajnou "rozšiřovací apatii" na západním Balkáně. Na diskusi ve vídeňském Domě Evropské unie řekl, že nejde o únavu z rozšiřování, ale o jistou apatii politických elit regionu. Eurokomisař rovněž vyjádřil přesvědčení, že s chystaným ukončením přijímacích rozhovorů s Chorvatskem získá rozšiřování EU v regionu znovu na důvěryhodnosti.
Pokroky na cestě k zahájení přístupových rozhovorů vidí komisař z České republiky u Srbska, Makedonie a Černé Hory.
Od Bělehradu, jenž nedávným zatčením bosenskosrbského generála Ratka Mladiče odstranil největší překážky na cestě do EU, však Füle požaduje pokrok v dialogu s odštěpeným Kosovem.
V nynější fázi rozšiřovacího procesu podle Füleho v této souvislosti nelze hovořit o nějaké podmínce, protože v této věci neexistuje jednota ani mezi členskými zeměmi bloku. Časem však prý získá řešení konfliktu s Prištinou na důležitosti.
Anketa:
Kolik myslíte, že bude mít za deset let členů Evropská unie?
O menším pokroku a o nadále velkých výzvách naopak Füle hovořil v souvislosti s Albánií, Bosnou a Hercegovinou a Kosovem. Od nich požadoval naléhavé reformy při vytváření právního státu a demokratických institucí. Chorvatsko podle Füleho příkladně ukázalo, jak je možné "se v silném národním konsenzu oprostit od stínu minulosti".
Evropská unie minulý týden doporučila dokončení přístupových jednání s Chorvatskem. S přijetím země se počítá v polovině roku 2013.
Vysoký představitel OSN pro Bosnu a Hercegovinu Valentin Inzko na diskusi ve vídeňském Domě Evropské unie upozornil na zastavený proces reforem v Bosně a Hercegovině. Poukázal mimo jiné na to, že země nemá více než osm měsíců po volbách federální vládu.
Bývalý zvláštní koordinátor stabilizačního paktu EU Erhard Busek naznačil, že národnosti Bosny a Hercegoviny se musí nejdřív rozhodnout, zda vůbec chtějí žít ve společném státě. Ke Kosovu Busek poznamenal, že není spravedlivé, když některé země EU tento nový stát neuznaly. Proto se podle něj o této věci musí v EU nastolit otevřená diskuse.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.