Kdykoli publikujeme karikaturu proroka Mohameda nebo obrázek Boha, hájíme svobodu vyznání. V besedě s moderátorem americké televize NBC to prohlásil šéfredaktor francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo Gérard Biard. Nejde podle něj jen o projev svobody slova, ale také o obranu "svobody náboženského vyznání".
"Kdykoli nakreslíme Mohameda, kdykoli nakreslíme proroky, kdykoli nakreslíme Boha, bráníme svobodu náboženského vyznání," řekl Biard. "Tvrdíme, že Bůh by neměl být politickou či veřejnou postavou. Měl by být soukromou postavou," pokračoval šéfredaktor.
Anketa:
Souhlasíte s tvrzením šéfredaktora satirického týdeníku Charlie Hebdo, že nakreslením karikatur proroka Mohameda - což značně dráždí muslimy - týdeník brání svobodu náboženského vyznání?
- Ano, souhlasím. 33%
- Ne, nesouhlasím. 33%
- Nevím. 33%
Náboženství by podle francouzského novináře nemělo být politickým tématem, protože jakmile se to stane, nastává totalita. "Sekularismus je zárukou demokracie, zárukou míru. Umožňuje všem věřícím i ostatním lidem, aby žili v míru," konstatoval.
Biard vehementně obhajoval redakční postoje, které se v posledních dnech staly terčem silné kritiky věřících muslimů v řadě zemí světa, ale například i Vatikánu. "Hájíme jediné: svobodu, sekularismus, svobodu smýšlení, demokracii. Nikoho nezabíjíme. Je třeba skoncovat se záměnou vrahů a obětí. Nejsme žádní válečníci," řekl televizi NBC.
Novinář komentoval i skutečnost, že některá média včetně amerických se zdráhala přetisknout obrázky z posledního vydání časopisu Charlie Hebdo, které opět míří na islám. Nemůže prý nic vyčítat novinám, které s velkými obtížemi vycházejí v totalitních zemích, protože by se jejich redaktoři ocitli v lepším případě ve vězení, v horším na popravišti.
Vůči kolegům ve svobodných zemích je ale kritický. "Jde o symbol svobody projevu, svobody vyznání, o demokracii a sekularismus. Když odmítají karikatury přetisknout, urážejí občany," soudí Biard.
Pařížská redakce Charlie Hebdo se před více než týdnem stala terčem teroristického útoku islámských radikálů, který si vyžádal 12 lidských životů. Biard přežil patrně jen díky tomu, že v době útoku byl v Londýně. Atentát se odehrál během redakční porady, na níž by jinak byl zřejmě přítomen.
42 procent Francouzů je proti publikaci karikatur Mohameda |
Více než dvě pětiny Francouzů (42 procent) se domnívají, že by se tisk měl vyhnout publikování karikatur proroka Mohameda, a polovina souhlasí s omezením svobody projevu na internetu. Vyplývá to průzkumu, jehož výsledky zveřejnil francouzský týdeník Le Journal du Dimanche. Na poznámku, že "někteří muslimové se cítí napadeni nebo raněni zveřejněním karikatur proroka Mohameda" reagovalo 57 procent respondentů tím, že by se tyto reakce neměly brát v úvahu a že by se naopak mělo pokračovat v jejich publikaci.
|