Chorvatský poslanec <span>obviněný z mučení</span> přišel o imunitu

Zahraničí
13. 1. 2008 18:11
Branimir Glavaš
Branimir Glavaš

Poslanec Branimir Glavaš v době, kdy byl generálem.Zákonodárci nového chorvatského parlamentu částečně zrušili imunitu svému kolegovi Branimiru Glavašovi. Umožnili tak chorvatské justici soudit tohoto vlivného poslance a bývalého generála, který je obžalován ze zabíjení a mučení srbských civilistů během srbsko-chorvatské války na počátku 90. let. Hlasování se odehrálo ještě o sobotní noci, výsledek dnes oznámila sněmovna.

Poslanci sice souhlasili s Glavašovým souzením, nicméně nepovolili, aby během procesu byl zavřen do vazby, jak žádala prokuratura.

Glavaš byl původně zatčen již předloni v říjnu. Ve vězení držel hladovku a po 37 dnech vyšetřující soudce nařídil, aby obviněný byl vzhledem k zdravotnímu stavu propuštěn z vazby, a jeho stíhání zastavil.

Případ ale sleduje Evropská unie jako test, zda se kandidátské Chorvatsko dokáže vypořádat s osobami podezřelými z válečných zločinů, a tak byl politik znovu obviněn a zatčen.

Ve vazbě byl od loňského dubna, kdy jej předchozí parlament zbavil imunity, až do minulého pátku, kdy se dostal na svobodu díky opětovnému zvolení do nové sněmovny v listopadových volbách.

Glavaš byl Tudjmanův spolupracovník

Glavaš patřil za války v Chorvatsku v letech 1991 až 1995 mezi nejbližší spolupracovníky tehdejšího prezidenta Franja Tudjmana. Jako velitel obrany východochorvatského města Osijek údajně nařídil popravu mnoha tamějších srbských civilistů. Je prvním vysoce postaveným chorvatským politikem obviněným z válečných zločinů.

V 90. letech byl členem Tudjmanova vládnoucího Chorvatského demokratického společenství, které nyní vede současný premiér Ivo Sanader. Poté, co byl ze strany před dvěma lety kvůli sporům se Sanaderem vyloučen, zůstal v parlamentu coby nezávislý poslanec. Nyní byl znovu zvolen jako vůdce jednoho krajně pravicového seskupení.

Soudní proces s Glavašem začal v Záhřebu vloni v říjnu. Nyní může být souzen na svobodě díky hlasům poslanců Chorvatského demokratického společenství. "Je to katastrofální rozhodnutí. Ukazuje, že nejsme zralí na Evropskou unii," prohlásil šéf chorvatské odbočky Helsinského výboru Ivo Banac.

Během občanské války zahynulo v Chorvatsku přes 20 tisíc lidí a ze svých domovů uprchlo přes 200 tisíc obyvatel. Většinu z uprchlíků tvořili etničtí Srbové. Více než polovina z nich se dodnes nevrátila domů, podle odhadů jich na 100 tisíc žije v Srbsku a kolem 20 tisíc v Bosně a Hercegovině.

Foto: Branimirglavas.com

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ