Téměř devět tisíc uprchlíků dorazilo během pátku a sobotního rána do Maďarska přes chorvatsko-maďarskou hranici. Záhřeb tvrdí, že Maďarsko k přijímání uprchlíků fakticky přinutil a bude to dělat dál. Maďarské úřady zároveň přesouvají běžence do tábora při rakouských hranicích, do Rakouska už do sobotního dopoledne přešlo na 6700 lidí, další tisíce se očekávají.
Do Chorvatska podle policejních informací od minulé středy přišlo ze Srbska přes 20 tisíc uprchlíků, většinou Syřanů. Hlavnímu náporu je dál vystaven pohraniční přechod Tovarnik, kde dnes na volnou cestu ze Srbska do Chorvatska čeká kolem 2500 lidí.
Počet běženců, kteří přešli z Chorvatska do Maďarska, stoupl na 7800 z pátečních 4400. Podle Budapešti nebyl přesun dohodnut a Maďarsko bude vstupu uprchlíků z Chorvatska do schengenského prostoru bránit.Chorvatský premiér Zoran Milanović v pohraničním městě Beli Manastir prohlásil, že jeho země bude navzdory maďarským protestům dál běžence k maďarským hranicím odesílat. Připustil, že obě země nemají o zacházení s migranty žádnou dohodu, a řekl, že Chorvatsko maďarské úřady k přijetí uprchlíků fakticky přinutilo.
"Žádnou smlouvu s nimi nemáme. Nějak jsme je nakonec přiměli, aby běžence přijali, a budeme to dělat dál," poznamenal premiér.
Poradce maďarského premiéra Viktora Orbána dnes Chorvatsku pohrozil, že Budapešť bude blokovat vstup Chorvatska do schengenského prostoru, pokud Záhřeb nezajistí dostatečnou obranu vnějších hranic Evropské unie. "Podmínkou pro vstup do schengenské zóny volného pohybu je závazek ochrany vnějších evropských hranic. Pokud země takto viditelně závazek naplnit nedokáže, není na vstup do 'schengenu' připravená," řekl poradce Antal Rogán rozhlasové stanici InfoRadio.
Maďarsko se nicméně snaží uprchlíky z Chorvatska transportovat dál k rakouským hranicím. Do sobotního dopoledne přešlo maďarsko-rakouské hranice už na 6700 lidí. Kolem 2500 jich dorazilo do pohraničního Nickelsdorfu, dalších 4200 do města Heiligenkreuz. Rakouská policie je postupně odesílá buď autobusem do Vídně nebo přes železniční stanici Mogersdorf zvláštním vlakem do Štýrského Hradce. Přesun probíhá klidně a bez incidentů.
Spolková země Burgenland je schopna přijmout ještě zhruba tři tisíce uprchlíků, řekl novinářům policejní mluvčí Helmut Marban. "Pokud jde o večer a noc, musíme počkat na vývoji situace v Maďarsku a Chorvatsku," uvedl. S uprchlíky na hranicích podle něj problémy nejsou. "Lidé se chovají ukázněně a klidně," dodal Marban.Slovinská policie v noci zadržela 1100 uprchlíků, kteří ilegálně pronikli do země ze sousedního Chorvatska, oznámila slovinská agentura STA. Část běženců byla přepravena na policejní stanici ve městě Brežice, ostatní byli převezeni do připravených uprchlických táborů. Podle chorvatského tisku se běženci dostali přes chorvatsko-slovinské hranice násilím, když prorazili policejní kordon. Slovinská policie proti nim použila slzný plyn.
Stovky lidí strávily noc v uprchlickém táboře u slovinského města Obrežje při chorvatských hranicích. Podle očitých svědků slovinská policie povolila jen několika rodinám přesunout se dál do vnitrozemí. V táboře v noci výrazně klesly teploty a lidé se snažili všemi možnými způsoby zahřát.
V sobotu dopoledne slovinská policie začala uprchlíky na své území postupně vpouštět. Na chorvatsko-slovinský přechod Harmica-Rigonce přistavila několik autobusů, v nichž odjely zejména ženy s dětmi. Z chorvatské strany přitom na hranice vlaky a autobusy dopravují nové a nové běžence.
Chorvatský premiér: Přinutili jsme Maďarsko brát uprchlíky
Zahraničí
19. 9. 2015 11:17
Přesun migrantů z Chorvatska vlakem do Maďarska.