Finalisté souboje o úřad francouzského prezidenta, centrista Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová, se téměř potkali ve městě Amiens na severu země. Firma Whirlpool, vyrábějící velké domácí spotřebiče, odtud hodlá přemístit výrobu a s tím i pracovní příležitosti do Polska. O nečekané překvapení se postarala Le Penová, když se objevila mezi stávkujícími dělníky, zatímco Macron jednal v sídle místní obchodní komory s odborovými předáky, informovala agentura AFP.
"Jsem tady vedle zaměstnanců na parkovišti, ne v restauracích," řekla Le Penová, se kterou si pracovníci závodu pořizovali fotografie. Politička, která v regionu vyhrála první kolo prezidentských voleb, zdůraznila, že je "kandidátkou všech Francouzů, kteří nechtějí přijít o svoje zaměstnání a o kupní sílu".
Macron obvinil Le Penovou z politického zneužití sociálních problémů v oblasti a zdůraznil, že její ekonomický program by Francouze ochudil.
Whirpool oznámil před třemi měsíci, že chce přemístit svou výrobu sušiček do Polska a v červnu 2018 uzavřít továrnu v Amiens. Firma se tak připojila k dalším společnostem, které v regionu již uzavřely své závody a přispěly k prudkému růstu nezaměstnanosti.
Marine Le Penová si vybrala za volební slogan "Volte Francii", který nahrazuje předchozí heslo "Dejme Francii znovu do pořádku". "Očekáváme, že vyhrajeme prezidentské volby, protože jde o opravdové referendum o tom, zda přijmout či nepřijmout globalizaci," řekl volební manažer nacionalistů David Rachline.
Návštěva Le Penové v Amiens svědčí o ofenzivním charakteru její kampaně. Francouzská média podrobila Macrona kritice za pomalý rozjezd kampaně před druhým kolem voleb, a obvinila ho z toho, že předčasně věří ve snadné vítězství.
Macron by dnes večer měl navštívit také severofrancouzské město Arras a Le Penová Nice na jihovýchodě země. V tomto přímořském městě, které bylo loni zasaženo teroristickým útokem, chce krajně pravicová kandidátka oslovit voliče, kteří v prvním kole dali svůj hlas pravicovému konzervativci Françoisi Fillonovi.
Fillon, který skončil v prvním kole na třetím místě se skoro 20 procenty hlasů, již vyzval své stoupence, aby volili Macrona. Podle průzkumu agentury Ipsos ho chce ale uposlechnout jen polovina z nich. Třetina slíbila, že bude volit Le Penovou. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy, za jehož působení byl Fillon premiérem, se rozhodl dodat váhu Fillonově výzvě a sám také podpořil Macrona.
Macronovi se dostalo podpory i od socialistického kandidáta Benoita Hamona, který v prvním kole dostal jen 6,5 procenta hlasů.
V nynější kampani se bojuje také o téměř 20 procent hlasů, které v prvním kole obdržel čtvrtý v pořadí, levicový radikál Jean-Luc Mélenchon. Ten ovšem svým voličům přímo neřekl, koho mají volit. Podle posledních průzkumů veřejného mínění hodlá 17 až 19 procent příznivců Mélenchonova hnutí Nepodrobená Francie (La France insoumise) hlasovat pro Le Penovou.
K podpoře Macrona už vyzval i končící prezident François Hollande, který upozornil, že druhé místo Le Penové s 21,3 procenta obdržených hlasů nelze podceňovat.