Čekatelé
Členství Rumunska a Bulharska v Schengenu se opět odkládá
07.03.2013 17:33
Ministři vnitra Evropské unie odložili na prosinec rozhodování o přijetí Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru volného pohybu osob bez hraničních kontrol. Schválili ale zavedení nového výkonnějšího schengenského informačního systému zahrnujícího biometrická data, který bude fungovat od 9. dubna.
Původně mělo ve čtvrtek padnout rozhodnutí, ale nakonec byla naplánována k tomuto tématu jen debata. Vstup obou zemí do Schengenu bylo totiž připraveno vetovat několik států jako Německo, Nizozemsko a Finsko.
"Podle Německa a dalších zemí nejde jen o to splnit podmínky pro přijetí do Schengenu, ale je to i otázka politické situace," uvedl český ministr vnitra Jan Kubice. "Především tyto země kritizovaly organizovaný zločin v Bulharsku a Rumunsku," dodal český ministr. Další výhrady se týkají úrovně korupce.
Oba státy přitom již před dvěma lety splnily technické předpoklady pro vstup a Evropský parlament v létě 2011 vyzval členské státy, aby posuzovaly rozšíření schengenského prostoru jen podle technických kritérií. Už ve středu řekl nejmenovaný představitel irského předsednictví EU, že jde především o politický, a nikoli technický problém.
Podle Kubiceho Česká republika přijetí obou zemí do Schengenu dlouhodobě podporuje. Obdobný postoj zaujímá i Slovensko.
Bulharsko a Rumunsko připraví vlastní hodnocení situace a jednotlivé členské země se k tomu v prosinci vyjádří, řekl český ministr a vyjádřil naději, že v prosinci už rozhodnutí padne. Připomněl, že vstup do Schengenu musí schválit všechny členské státy, takže platí právo veta.
Ministři vnitra se před rokem dohodli, že Bulharsko s Rumunskem vstoupí do schengenského prostoru dvoufázově - nejprve se otevřou vzdušné a námořní hranice mezi oběma státy a později zbývající pozemní hranice. Ale ani toto řešení zatím nebylo potvrzeno.
Ministři vnitra také potvrdili, že od 9. dubna bude fungovat vyspělejší verze Schengenského informačního systému SIS II. "Je to takové dítě českého předsednictví v roce 2009, tak je to pro nás důležité," řekl Kubice v souvislosti s aktivitami na podporu dokončení SIS II během českého předsednictví. "Byla to velmi nákladná věc, trvalo to mnoho let, než se to spustilo," připustil.
Systém je databáze, kterou sdílejí policejní a pohraniční úřady členských zemí a obsahuje údaje o osobách a ztracených nebo ukradených předmětech. Nový systém více využívá biometrických prvků. Tvoří jej centrální systém a systémy jednotlivých členských států.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.