Téma TÝDNE
Co po brexitu? Nejistý osud britských držav
12.07.2016 05:45 Původní zpráva
S brexitem přijde Evropská unie nejen o Británii, ale také o Gibraltar či daňové ráje v zámoří. Kde všude se budou muset po britském referendu přepisovat zákony a překreslovat mapy?
GIBRALTAR
S odchodem Británie z Evropské unie se opět rozvířila debata o tom, kam by měl skalnatý cíp na jihu Španělska vlastně patřit. Čísla totiž mluvila jasně: 95,4 procenta obyvatel třicetitisícové enklávy na cípu Pyrenejského poloostrova se jasně vyjádřilo proti odchodu Británie z EU. Místní v odchodu podle analytiků viděli ohrožení otevřené ekonomiky i zdejšího přístavu.
Gibraltar by ale díky brexitu mohl naopak posílit svou pozici daňového ráje a stát se přitažlivým místem pro evropské firmy, které se snaží vyhnout unijním regulacím a nechtějí se registrovat v "provařených" daňových rájích daleko v Karibiku.
Obyvatelé Gibraltaru mají jistou část pravomocí ve svých rukou. Řídí se vlastní legislativou a určují si sami výši daní. A ty si posadili už teď velice nízko. Díky nim zde kvete byznys s on-line sázkami, sídlí zde firmy z celého světa. Platí zde totiž rovnou desetiprocentní daň.
Obavy z odchodu ale hnal i strach, že skalnatý cíp sama Británie neuchrání. A že ho spolkne Španělsko, které si na něj brousí zuby už od minulého století. Gibraltar nicméně není autonomní jednotkou jako Skotsko anebo Wales. V případě nesouhlasu s Londýnem nemůže tedy Gibraltar vyhlásit referendum o samostatnosti. Jinými slovy - kam jde Británie, musí i Gibraltar. Ať se to jeho obyvatelům líbí anebo ne.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
-
Rozhodně ano. 45 %
-
Určitě ne. 43 %
-
Je mi to lhostejné. 12 %
OSTROV MAN
Na půl cesty v irském moři mezi Anglií a Irskem leží další z daňových rájů, který spadá pod britskou korunu. Pro něj bude brexit znamenat komplikaci.
Mezinárodní status malinkého ostrova je nebývale zamotaný. Ostrov Man do EU z hlediska mezinárodního práva nepatří, spadá ale pod jejího odcházejícího člena Británii, a z jejího členství měl tedy až dosud jisté výhody. Například snazší přístup na evropský trh. Ostrov má například vyjednané obchodní smlouvy pod souhrnným označením Protokol 3. Ten zaručuje ostrovu volný obchod zboží i zemědělských produktů s EU. Pro místní ekonomiku je klíčový. S brexitem je bude muset s EU vyjednávat nanovo, anebo znovu požádat o jejich stvrzení.
Ostrov Man má ovšem vlastní pravidla, značně nezávislá na Británii. Od roku 979 zde nepřetržitě funguje parlament s názvem Tynwald, jedno z nejdéle existujících zákonodárných těles na světě. Devadesát tisíc obyvatel přitom nijak zvlášť nezatěžuje. Lidé tu mohou například jezdit neomezenou rychlostí, a možná i proto se zde usadil bývalý moderátor Top Gearu Jeremy Clarkson. Podobná volnost platí i pro daně. Nemusí se platit dědická daň a nejvyšší daň z příjmu je maximálně dvacet procent. Na ostrově také platí výhodnější podmínky pro firemní střádání na důchod. Řada evropských firem zde vede zaměstnanecké penzijní spoření, protože místní legislativa chrání aktiva a navyšuje úroky pro lidi od padesáti let výše. I tyto sazby bude pravděpodobně nutné s EU vyjednat znovu.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.