"Ďáblův advokát" míří do basy. Je lhář a podvodník, rozhodl soud

Zahraničí
29. 3. 2013 08:44
Giovanni di Stefano známý jako "ďáblův advokát".
Giovanni di Stefano známý jako "ďáblův advokát".

Na čtrnáct let za mříže poslal britský soud údajného italského právníka, který si obhajobou iráckého diktátora Saddáma Husajna a dalších prominentních zločinců vysloužil v tisku přezdívku "ďáblův advokát". Giovanni di Stefano (57) jde však do vězení hlavně za to, že právnickou profesi vykonával neoprávněně a své klienty obelhával.

Londýnský soud ve čtvrtek uznal "ďáblova advokáta" vinným z 25 bodů obžaloby, zejména podvodů, zpronevěr a praní peněz v letech 2001 až 2011, kdy byl zatčen ve Španělsku. Obviněn byl z toho, že své klienty oklamával tím, že se tvářil jako advokát, ačkoliv neměl žádnou kvalifikaci a nebyl zapsán jako advokát ani v Itálii, ani v Británii. "Lhaním si naplňoval kapsy déle než osm let," tvrdila obžaloba.

Di Stefano, který se narodil v Itálii, ale ještě jako chlapec se přestěhoval do Británie, si na vizitky nechal vytisknout slůvko "avvocato". Nejprve tvrdil, že práva vystudoval, pak zase, že se vypracoval jako samouk. Nicméně to dotáhl i na ředitele fotbalového klubu ze skotského Dundee. Před soudem se hájil i tím, že se o právo začal zajímat poté, co byl v 70. letech odsouzen za krádež úvěrové karty svého otce a obhájce jej šeredně zklamal svou neschopností.

Podle prokurátora však svým lhaním připravil své klienty, mezi nimiž bylo i hodně obyčejných lidí, o miliony liber. Během procesu byl usvědčen, že si přivlastnil 150 tisíc liber (asi 4,5 milionu Kč) z odškodnění muži, který při automobilové nehodě ztratil ruku. Soud obžalovanému vytkl "otřesný cynismus", s nímž se snažil hájit své počínání, jakož i to, že svým obětem způsobil ztráty nejen finanční, ale i psychické tím, že je zprvu živil falešnými nadějemi, které vedly k nevyhnutelným zklamáním, následovanými léty frustrací.

Di Stefano býval konzultantem týmu, který hájil svrženého iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Chlubíval se také styky s vládcem Zimbabwe Robertem Mugabem a zesnulým srbským vůdcem Slobodanem Miloševičem, který mu prý zařídil čestný doktorát bělehradské univerzity. Taky se prý znal se zastřeleným vůdcem teroristické sítě Al-Káida Usámem bin Ládinem a hájil Ronnieho Biggse, jednoho z pachatelů "velké vlakové loupeže" na železniční trati Glasgow-Londýn v roce 1963.

Při odchodu z lavice obžalovaných "ďáblův advokát" jen špitl: "Děkuji, vaše ctihodnosti".

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ