Významná křesla
Další dámy do počtu. Junckerova komise vypadá průchodně
05.09.2014 14:00
Šance na to, že předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker uspěje se svou sestavou při schvalování v Evropském parlamentu, se výrazně zvýšily nominacemi dalších dvou žen. Na kompletním seznamu, který ve čtvrtek jako poslední doplnily kandidátky Belgie a Rumunska, je tak včetně české zástupkyně Věry Jourové devět političek. Stejný počet je v týmu odcházejícího šéfa komise Josého Barrosa.
Sestavu kandidátek na posty komisařek doplnila dvojice současných europoslankyň: belgická křesťanská demokratka Marianne Thyssenová a rumunská zástupkyně sociální demokracie Corina Cretsuová.
Rumunka na poslední chvíli nahradila dříve zvažovaného kandidáta a dosavadního eurokomisaře Daciana Ciološe. Obě země se tak připojily k sedmi dalším, které k Junckerově radosti do jím vedené komise navrhly ženy.
Ty budou dále vedle Česka zastupovat také Bulharsko, Dánsko, Itálii, Polsko, Slovinsko a Švédsko.
Jako jediná z nich přitom má budoucí náplň své práce jistou italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová, která bude řídit evropskou diplomacii. Stejně jako ona by se podle neoficiálního předběžného návrhu uniklého do médií měly na místopředsednické posty dostat i slovinská expremiérka Alenka Bratušeková a polská ministryně infrastruktury Elžbieta Bieńkowská.
Polovina ze šesti místopředsednických křesel tedy zřejmě připadne ženám.
Česká ministryně pro místní rozvoj, která usilovala o portfolio regionální politiky a evropských fondů, podle zmíněného návrhu dostane oblast dopravy a vesmíru. Juncker má však rozdělení jednotlivých resortů oznámit až začátkem příštího týdne a některé pozice se podle médií mohou ještě změnit.
Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy zveřejní Juncker složení komise v úterý 9. září v poledne, uvedl dnes na svém twitterovém účtu.
Bez ohledu na rozdělení postů však bude díky nominacím devíti žen pravděpodobnější, že sestavu schválí Evropský parlament. Jeho zástupci dříve pohrozili, že komise s menším počtem žen než ta Barrosova hlasováním neprojde.
Seznam kandidátů zemí EU do nové Evropské komise (EK; abecedně dle zemí |
Belgie - europoslankyně Marianne Thyssenová Británie - bývalý předseda Sněmovny lordů Jonathan Hill Bulharsko - dosavadní komisařka pro mezinárodní spolupráci a humanitární pomoc Kristalina Georgievová Česká republika - ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová Dánsko - ministryně hospodářství a vnitra Margrethe Vestagerová Estonsko - bývalý premiér Andrus Ansip Finsko - dosavadní komisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro Jyrki Katainen Francie - exministr financí Pierre Moscovici Chorvatsko - dosavadní komisař pro ochranu spotřebitele Neven Mimica Irsko - exministr životního prostředí Phil Hogan Itálie - ministryně zahraničních věcí Federica Mogheriniová, v EK bude zastávat post šéfky diplomacie Kypr - bývalý mluvčí vlády Christos Stylianidis Litva - ministr zdravotnictví Vytenis Andriukaitis Lotyšsko - bývalý premiér Valdis Dombrovskis Lucembursko - expremiér Jean-Claude Juncker, předseda nové EK Maďarsko - ministr zahraničních věcí a obchodu Tibor Navracsics Malta - exministr pro cestovní ruch Karmelu Vella Německo - dosavadní komisař pro energetiku Günther Oettinger Nizozemí - ministr zahraničí Frans Timmermans Polsko - místopředsedkyně vlády a ministryně pro infrastrukturu a rozvoj Elžbieta Bieńkowská Portugalsko - státní tajemník Carlos Moedas Rakousko - dosavadní komisař pro regionální politiku Johannes Hahn Rumunsko - europoslankyně Corina Cretsuová Řecko - ministr obrany Dimitris Avramopulos Slovensko - dosavadní komisař pro institucionální vztahy a administrativu Maroš Šefčovič Slovinsko - expremiérka Alenka Bratušeková Španělsko - exministr zemědělství Miguel Arias Caňete Švédsko - dosavadní komisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.