Dalšího socialistického expremiéra zlákaly <span>zlaté rubly</span>

Zahraničí
20. 8. 2008 12:30
Nord Stream představuje plynovod na veletrhu v Hannoveru.
Nord Stream představuje plynovod na veletrhu v Hannoveru.

Nord Stream představuje plynovod na veletrhu v Hannoveru.Druhá kariéra pro Paavo Lipponena. Do luxusního klubu někdejších evropských premiérů, kteří nalezli nové a velmi slušně placené zaměstnání v průmyslu, přibyl nový člen. Stal se jím expředseda finské vlády Lipponen (1995 až 2003). Fin se stane poradcem u Nord Stream, dceřinné společnosti Gazpromu, jež plánuje výstavbu sporného plynovodu z Ruska do Německa.

Na zrekrutování Lipponena má podle finského tisku hlavní zásluhu bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, rovněž sociální demokrat, který je u Nord Stream předsedou správní rady.

V době svého úřadování v berlínském kancléřství Schröder se svým premiérským kolegou z Helsinek úzce spolupracoval. Podle listu Helsingin Sanomat nabídl Schröder spolu s šéfem koncernu Nord Stream Matthiasem Warnigem finskému politikovi místo poradce, zatím na jeden rok.

Lipponen v ruském žoldu bude na nějaký čas tzv. za vodou.Lipponen má jako „nezávislá kontaktní osoba" působit mezi svým novým zaměstnavatelem a těmi, kdo mají ve Finsku v souvislosti s plynovodem rozhodující slovo. Ve své domovině čelí expremiér ohledně svého nového džobu smíšeným reakcím.

Především finští zelení vyjadřují svou nevoli a označují Lipponena za „zastánce ruské geopolitiky".

Někteří zástupci vlády v Estonsku, které se plánovanému plynovodu z Ruska do Německa brání zuby nehty, spílají Lipponenovi, že je „křiklavým příkladem politicko-hospodářské zkorumpovanosti".

Těžba plynu v těžkých podmínkách západní Sibiře.Projekt plynovodu naráží na nevoli hlavně v Polsku, Švédsku a Pobaltí. Podle kritiků zvýší plynovodem Moskva svůj vliv v celé oblasti Baltského moře.

Kvůli zdržením ve schvalovacích procesech ve státech na březích Baltu odložil zatím provozovatel první dodávky plynu z plánovaného roku 2010 na 2011. Z Ruska na německé pobřeží má poté proudit 27,5 miliardy zemního plynu ročně.

Lukrativní džob v byznysu si našel i Lipponenův předchůdce v úřadu finského premiéra Esko Aho. Jak minulý týden oznámil finský výrobce mobilních telefonů, Aho se stal vicešéfem u koncernu Nokia.

Dálkově řízený robot zkoumá dno Baltu před položením plynovodu.

Foto: archiv Nord Stream a AP

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ