Čtyřnozí miláčci
Dánsko asi přece jen zakáže v zemi rozšířený sex se zvířaty
14.10.2014 11:30
Dánská vláda konečně rozhodla, že v zemi zakáže sex se zvířaty. Ten je nelegální prakticky v celé Evropě a podle médií se Dánsko v posledních letech stalo magnetem pro sexuální turisty vyhledávající tyto praktiky. V zemi se prý dokonce výrazně zvýšil počet nevěstinců pro zoofily.
"Rozhodl jsem, že zakážeme sex se zvířaty. Je to proto, že to představuje útok na zvířata, která přirozeně nemohou dát s pohlavním stykem souhlas," uvedl v pondělí dánský ministr zemědělství Dan Jörgensen. "Rovněž kazí pověst země, když povoluje praktiku, která je jinde zakázaná," dodal.
Příslušný dodatek k zákonu o ochraně zvířat plánuje dánská vláda předložit v příštím roce. Doposud většina poslanců dánského jednokomorového parlamentu změnu zákona odmítala s tím, že stávající legislativa je dostatečná, když zákon o ochraně zvířat zakazuje způsobovat zvířatům bolest, utrpení, strach a další zlo.
Nyní se ale zdá, že Jörgensen získá pro svůj návrh většinovou podporu, píše dánský list Ekstra Bladet.
Mezinárodní společenství nejnověji začalo vyvíjet tlak na Dánsko, aby vyřešilo tento nedostatek v legislativě poté, co byl v rámci televizního dokumentárního seriálu Vice odvysílán díl na zmíněné téma.
Grupáč. Zvířecí nevěstince ve stájích
Americký štáb mluvil jak s lidmi tvrdícími, že při styku zvířatům neubližují, tak s aktivisty bojujícími za práva zvířat. Přijíždějí dokonce v minibusech, hlavně z Německa (tam byly zvířecí nevěstince legální do roku 2013) a Švédska (povolené zvířecí bordely do 1. ledna 2014). Bečící, štěkající nebo řehtající sexuální turistika hodně přitahuje do Dánska i Nizozemce či Brity, napsal německý list Die Welt.
Přjíždějí nejen muži, ale i ženy. Když kupříkladu dorazí na vybraný statek, sedlák jim ukáže na stáj s koňmi a zkasíruje každého až o 1300 dánských korun (asi 4800 Kč). Radovánky se zvířaty nejsou žádná láce.
Přirážka se platí tehdy, když si sexuální turisté chtějí pohlavní akty a další praktiky natáčet. Dnes jsou velmi populární i selfie.
Sodomitům z ciziny, ale třeba i z Kodaně, otevírá dveře či vrata leckdo, kdo si chce přivydělat. Někdo kšeftuje v malém třeba jen se svým psem, kterého nabízí na internetových burzách, jiný Dán propaguje hned celou stáj. Některé statky se na dlouhou dobu mění v jakousi čtvrť červených luceren.
Kolik takových zvířecích nevěstinců v Dánsku je, tamní úřady nevědí. Tyto praktiky zatím nejsou trestné, oficiální statistiky o nich se nevedou. Díky informacím na internetu, hlavně obrazovým materiálům, však úřady vědí, že sodomie v jejich zemi je rozšířená a široce praktikovaná. Sex se zvířaty v Dánsku není už dlouho tabu.
Sexuální turisté v této oblasti se na webu a sociálních sítích sami označují jako "beasts", tedy lidi, kteří chtějí mít sex výlučně se zvířaty, anebo si také říkají "zoos", což je odvozeno od zoofilie. Termíny sodomie a zoofilie odborníci definují různě, avšak oba výrazy se významově do určité míry překrývají.
Většina Dánů sex se zvířaty odmítá
Nedávný průzkum veřejného mínění Gallupova ústavu ukázal, že zákaz praktiky podporuje 76 procent Dánů.
Loni vzbudily rozruch reportáže dánské soukromé televize TV2 na téma "dyresex" (sex se zvířaty), které odhalovaly šokující poměry v tomto byznysu. Domácí politici se v minulosti tomuto tématu vyhýbali, nechtěli se k němu vyjadřovat. Tolerantní Dánsko dosud sázelo na princip liberální samoregulace.
Když roku 2006 vydal profesor Peter Sandøe v čele dánské rady pro etiku u zvířat (The Danish Animal Ethic Council) studii, v níž se psalo, že některá zvířata si sex s lidmi můžou dokonce užívat, byl návrh zákona o zákazu sodomie v Kodani ze stolu.
V ČR pohlavní styk se zvířaty není trestný, pouze pokud by se prokázalo jejich týrání. Sex se zvířaty je kupříkladu v Británii nelegální již od roku 1290, další evropské země jako Francie, Belgie či Holandsko však tuto praktiku zakázaly až v posledních deseti letech. Norsko ji postavilo mimo zákon v roce 2011, Německo v roce 2012 a Švédsko v dubnu 2014. Legální zůstává nadále třeba ve Finsku, v Maďarsku či Rumunsku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.