Výzva Němcům
Dejte stopku balkánské trase! Rakušanům dochází trpělivost
15.03.2016 17:43
Rakouská vláda vyzvala Německo, aby jasně podpořilo uzavření balkánské migrační trasy. Německá kancléřka Angela Merkelová by podle svého rakouského kolegy Wernera Faymanna měla uprchlíkům vzkázat, že si nemohou vybírat zemi, která jim poskytne ochranu. Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová v dopise Evropské komisi varovala před přílišnými ústupky v dohodě EU s Tureckem.
"Žádáme i německou kancléřku, aby se (k uzavření balkánské stezky) jasně vyjádřila," uvedl sociální demokrat Faymann po zasedání vlády. Vicekancléř Reinhold Mitterlehner z koaliční Rakouské lidové strany (ÖVP) zdůraznil, že balkánská stezka je zavřená a "musí zůstat zavřená i nadále".
Německo by mělo podle Faymanna vyslat uprchlíkům jasnou zprávu, že si nemohou vybírat, ve které zemi požádají o azyl. "Jinak bude tlak na balkánskou stezku stále silný a vzniknou i nové alternativní stezky," řekl. Už dříve varoval před vznikem nových stezek přes Itálii či Bulharsko. Někteří běženci podle Faymanna odmítli účast na programu přesídlení z Řecka do Francie či Portugalska.
Řešení migrační krize musí podle vicekancléře Mitterlehnera přijít nyní, neboť v létě by to bylo při větším návalu už "nemožné". Rakousko se podle něj nemůže stát "německou čekárnou".
Dohodou zmítá skepse
Od nadcházejícího summitu hlav států a vlád evropské osmadvacítky v Bruselu Faymann sice očekává dohodu s Tureckem na lepším zajištění hranic, nechce prý ale Ankaře výměnou za to činit ústupky v oblasti liberalizace vízového styku. V přístupových jednáních EU a Turecka lze podle něj ustoupit co se týče času, nikoli však v obsahu. "Ústupky se vztahují na faktor času, na intenzitu diskuze a na finanční podporu, ale nikoli pro tureckou vládu, ale pro uprchlíky," uvedl.
Také rakouská ministryně vnitra Miklová-Leitnerová je k dohodě s Tureckem skeptická. V dopise zaslaném eurokomisaři pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitrisovi Avramopulosovi uvedla, že by EU neměla v oblasti vízové povinnosti turecké vládě ustupovat. EU si podle ní nemůže dovolit vytvářet "žádná nová rizika". Turecko by mělo být zařazeno na seznam takzvaných bezpečných zemí, aby se zabránilo nárůstu počtu žádostí o azyl podávaných v EU tureckými občany, napsala rovněž v dopise ministryně.
Kontroly
Podle ministra obrany Hanse-Petera Doskozila se Rakousko připravuje na zavedení hraničních kontrol v Brennerském průsmyku. Brennerská dálnice spojující Rakousko s Itálií přitom patří mezi nejvýznamnější silniční tahy v Evropě. "Předpokládám, že v následujících dnech zavedeme podobný systém registrace a kontrol, jaký jsme zavedli ve Spielfeldu," uvedl v úterý Doskozil. Na hraničním přechodu se Slovinskem ve Spielfeldu vybudovali Rakušané v uplynulých měsících registrační středisko pro odbavování migrantů putujících po balkánské stezce. Jeho součástí je i téměř čtyřkilometrový plot.
Tyrolský zemský hejtman Günther Platter stanici ORF řekl, že se zavedením kontrol na Brenneru počítá v polovině dubna. "Pokud budou kontroly, budou i dopravní zácpy," varoval Platter řidiče směřující přes Alpy na jih Evropy.
Vídeň začala v polovině února na hranicích přijímat jen 80 žádostí o azyl denně a dál do Německa pouštět nanejvýš 3200 migrantů. Později se Vídeň se zeměmi na takzvané balkánské stezce dohodla, že budou přes hranice pouštět jen asi 580 migrantů denně. V loňském roce přitom Rakousko přijalo celkem 90 tisíc žádostí o azyl, což odpovídá zhruba jednomu procentu jeho populace. Minulý týden hranici do Rakouska ze Slovinska nepřešel jediný migrant.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.