Bývalý prezidentský kandidát a nadšený bojovník proti klimatickým změnám Al Gore (59) se ve svém světoznámém filmu „Nepříjemná pravda" dopustil devíti zásadních vědeckých chyb. Utěšit jej ale může, že i přesto je letošním nejžhavějším kandidátem na Nobelovu cenu míru.
Goreovy odborné nepřesnosti odhalil soudce britského Nejvyššího soudu, který měl rozhodnout o tom, zda se „Nepříjemná pravda" (An Inconvenient Truth) může vysílat v britských školách. Film by proto podle soudu měl doplňovat komentář, který poukáže i na druhou stranu problému.
Soud se případem zabýval poté, co se školní inspektor v Kentu pokusil dvěma Oskary oceněný dokument na středních školách zakázat.
Soudce ve svém konečném rozhodnutí uvedl, že snímek obsahuje devět tvrzení, s nimiž většina vědců nesouhlasí. Pokud by jej proto britská vláda distribuovala bez vysvětlujícího komentáře, podporovala by tak jednostranné hledisko a porušila školský zákon.
Devět omylů, které Goreovo světově proslulé dílo obsahuje, jsou tyto:
Chyba č. 1: Gore tvrdil, že tání ledovců na západní Antarktidě nebo v Grónsku zvýší v „blízké budoucnosti" hladinu moří až o 6,09 metrů. Podle soudce jde o panikářské tvrzení, k takovému vývoji by totiž došlo až po tisíciletí.
Chyba č. 2: Podle Gorea jsou obydlené, nízko položené tichomořské atoly kvůli globálnímu oteplování již zaplavovány. Podle soudu ale zatím neexistují důkazy o žádné evakuaci.
Chyba č. 3: V dokumentu se tvrdí, že globální oteplování by mohlo zastavit proces, díky němuž Golfský proud směřuje ze Severní Ameriky do západní Evropy. Soudce poukázal na závěry Mezivládního panelu pro klimatické změny, podle něhož by se mohl tento proces sice zpomalit, ale je velmi nepravděpodobné, že by ustal.
Chyba č. 4: Gore tvrdí, že dva grafy, znázorňující růst CO2 a růst teplot za posledních 650 tisíc let, do sebe přesně zapadají. Podle názoru vědců spolu ale tyto údaje nesouvisejí a Goreova tvrzení nepodporují.
Chyba č. 5: Podle Gorea je mizení sněhu na Kilimandžáru ve východní Africe způsobeno výhradně globálním oteplováním. Podle vědců, k jejichž stanovisku soud přihlédl, ale není možné určit, zda jsou za úbytek sněhu zodpovědné klimatické změny, způsobené člověkem.
Chyba č. 6: Film demonstroval vysychání Čadského jezera jako hlavní příklad katastrofických důsledků globálního oteplování. Podle soudu je ale tento jev způsoben zřejmě mnoha dalšími faktory jako jsou růst populace, nadměrné spásání a regionální proměnlivost klimatu.
Chyba č. 7: Hurikán Katrina a následná devastace New Orleansu byly v dokumentu přičteny globálnímu oteplování. Podle soudu ale pro takové tvrzení neexistují dostatečné důkazy.
Chyba č. 8: Podle Gorea nová vědecká studie ukazuje, že medvědi se poprvé utopili, když museli plavat na velké vzdálenosti - až 96 kilometrů - aby nalezli led. Podle soudce ale existuje pouze vědecká studie, která mluví o tom, že byli v poslední době nalezeni čtyři medvědi, kteří se utopili kvůli bouři.
Chyba č. 9: Film tvrdí, že korálové útesy ztrácejí po celém světě v důsledku globálního oteplování a dalších faktorů svou barvu. Podle soudu je obtížné zjistit, do jaké míry má na místním růstu teploty podíl globální oteplování a do jaké míry nadměrný rybolov a znečištění.
Britský soud ale přesto vyzdvihl hlavní poselství filmu, na němž se shodují i vědci, totiž že globální oteplování je způsobeno především emisemi skleníkových plynů, které pocházejí z lidské produkce. Zda tedy Al Gore nakonec přeci jen dostane Nobelovu cenu míru, jak se domnívá německý týdeník Spiegel, se ukáže již tento pátek.
Na fotografiích: (1) Al Gore během panelové diskuse Clintonovy globální iniciativy v New Yorku, 26. září 2007, (2), (3) Propagační fotografie ke Goreovu filmu, (4) Al Gore na předávání Oskara za nejlepší dokument pro rok 2006.
Foto: (1) AP, (2), (3), (4) archiv