Do Itálie a Řecka už letos dorazilo na 141 tisíc běženců, což je proti stejnému období loni sedminásobek. Oznámila to Mezinárodní organizace pro migraci s tím, že při plavbě do Evropy 444 lidí zahynulo.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Drtivá většina uprchlíků směřovala do Řecka, kam od začátku letošního roku přišlo na 132 tisíc lidí. Zbývajících 9 tisíc migrantů vstoupilo do Evropy přes Itálii.
Většina běženců, kteří se dostanou do Řecka, pochází podle IOM ze Sýrie a Afghánistánu, naopak mezi migranty přicházejícími do Itálie jsou početné skupiny Nigerijců.
Podle dřívějších prohlášení úřadů přichází do Řecka denně přes 2 tisíce uprchlíků. IOM na konci února uvedla, že do této jihoevropské země připlulo za necelé dva měsíce přes 100 tisíc lidí, zatímco loni bylo tohoto počtu dosaženo až v létě.
Evropská unie v pondělí uspořádala summit s Tureckem, aby se s ním dohodla na podmínkách zastavení přílivu běženců. Ankara v pondělí nicméně přišla s několika novými požadavky.
Chce mimo jiné další tři miliardy eur na pomoc syrským uprchlíkům, kteří jsou na tureckém území, dále rychlejší zjednodušení vízové povinnosti pro Turky či pokrok v cestě Turecka za členstvím v EU.
Podrobnosti ujednání mají být připraveny do březnové vrcholné schůzky představitelů unijních států.