Státní prokuratura v Kolíně nad Rýnem zahájila vyšetřování proti asi stovce vysokoškolských pedagogů. Mluvčí prokuratury dnes potvrdil informace médií, podle nichž si profesoři brali jako školitelé doktorandy, kteří by jinak se získáním titulu měli problém.
Přivírání oči nad nimi a pomoc s napsáním jejich dizertací si profesoři nechávali slušně zaplatit.
Mluvčí žalobců Günther Feld potvrdil zprávu časopisu Focus a listu Neue Westfälische, že profesoři byli nejspíše placeni zprostředkovatelskou firmou, konkrétně jedním institutem v Bergisch-Gladbachu.
Podle citovaných médií jde o honorární profesory z nejrůznějších oborů, od medicíny přes právo až po ekonomiku.
Vyšetřovatelé už loni prohledali kanceláře podezřelého ústavu a zabavili v něm důkazní materiál. Institut už se předtím déle chlubil tím, že dokáže svým klientům pomoci rychle k promoci a zprostředkovat jim kontakty na vybrané fakulty.
Vyšetřování začalo poté, co vyšlo najevo, že profesor právnické fakulty na univerzitě v Hannoveru prostřednictvím zmíněné poradenské firmy pomohl 61 studentům získat vysokoškolské doktorské tituly. Šéfa firmy shledal zemský soud v Hildesheimu vinným z úplatkářství a odsoudil ho ke třem letům vězení a pokutě 75 tisíc eur.
Doktorský titul tak zjevně získaly stovky akademiků, kteří by nejspíše kvůli špatným známkám nikdy nebyli připuštěni k promoci.
Za přijetí doktorandů a za jejich úspěšné složení doktorandské zkoušky dostávali profesoři od čtyř do dvaceti tisíc eur.
Vyšetřování se týká mimo jiné škol ve městech Frankfurt, Tübingen (Tubinky), Leipzig (Lipsko), Rostock (Roztoky), Jena, Bayreuth, Ingolstadt, Hamburg (Hamburk), Hannover, Bielefeld, Hagen a Köln (Kolín). Zkurumpovaní profesoři mají být i na Freie Universität Berlin (Svobodná univerzita v Berlíně).
Foto: Profimedia