Domobrana jako partner policie, navrhují Kotlebovci

Zahraničí
27. 9. 2017 15:18
Vlajka Slovenska.
Vlajka Slovenska.

Zřízení nových ozbrojených pořádkových útvarů na Slovensku, které by v rámci krajských samospráv dohlížely na bezpečnost či ochranu majetku, navrhla krajně pravicová strana Kotleba-Lidová Strana Naše Slovensko (LSNS). Šéf strany a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba iniciativu na vytvoření takzvané domobrany zdůvodnil údajně zhoršující se bezpečnostní situací v zemi. Očekává se, že sněmovna návrh LSNS odmítne. Nevládní aktivisté myšlenku vytvoření domobrany odsoudili, předlohu LSNS kritizovala i jedna z vládních stran.

"Domobrana nahrazovat policii nemá. Jako alternativní pořádkový útvar má policii doplňovat a s policejním sborem spolupracovat, 75 procent činnosti domobrany by měla být hlídková činnost," řekl Kotleba. Tvrdil také, že policie na Slovensku nezvládá ochranu slušných lidí.

Podle LSNS, která v minulosti organizovala například protiromské pochody, jsou obyvatelé v mnoha regionech země "asociály obtěžováni, napadáni, znásilňování a vražděni".

Z údajů slovenského ministerstva vnitra vyplývá, že od roku 2006 počet trestných činů v zemi klesl o dvě pětiny. Loni v porovnání s předchozím rokem ale přibylo vražd a také násilné kriminality, podle ministerstva i kvůli důrazu policie na vyšetřování případů domácího násilí.

Předloha LSNS počítá s tím, že domobranu by zřizovaly kraje. Příslušníci sboru by mohli nosit zbraň a v případě potřeby používat podobné donucovací prostředky jako státní policie.

"Vytváření jakýchkoliv paralelních pořádkových sil je nepřijatelné a pro extremisty je to pouze mezikrokem k vytváření oficiálních paramilitantních složek. Slovensko má s podobnými složkami tragickou historickou zkušenost," sdělil v reakci na návrh LSNS výkonný ředitel nevládní organizace Centrum pro otevřenou politiku Peter Markovič.

Polovojenská organizace pod názvem Hlinkova garda fungovala na Slovensku v období válečné republiky, která byla spjata s nacistickým Německem a kterou obhajuje LSNS. Gardy se podle historiků za druhé světové války podílely na perzekucích obyvatelstva.

Koaliční strana Most-Híd uvedla, že aktivity ohledně domobrany nemají v civilizovaném světě své místo. Záměr LSNS označila za primitivní a neslučitelnou s demokratickými principy občanské společnosti.

Návrh na vytvoření domobrany představila LSNS zhruba měsíc před krajskými volbami, ve kterých například Kotleba bude obhajovat v přímé volbě post předsedy Banskobystrického kraje.

LSNS, která překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách na Slovensku, v zemi už dříve vyvolala pozornost nasazením vlastních hlídek do vlaků. Toto opatření rovněž zdůvodňovala snahou o zajištění bezpečnosti cestujících. Omezit aktivity LSNS ve vlacích se nejprve snažil sám státní železniční dopravce ZSSK. Později parlament změnou zákona rozhodl, že dohled nad veřejným pořádkem a ochranu cestujících ve vlacích a na nádražích mohou vykonávat pouze policie a osoby, které určí dopravce či provozovatel železniční infrastruktury.

Kotlebova strana dříve neúspěšně navrhovala zmírnění podmínek pro držení zbraní. I tuto iniciativu zdůvodňovala tím, že podle ní se v zemi zhoršila bezpečnostní situace.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ