Veleskandál v Římě
Drogy jsou passé. Italská mafie rýžuje na imigrantech
11.12.2014 06:15
Itálie je na skandály nejrůznějšího druhu zvyklá. Odhalení, ke kterému došlo minulý týden, byl však vskutku silný kalibr a od té doby otřásá tamní politickou scénou. Více než sto lidí je vyšetřováno poté, co vyšlo najevo, že římská mafie ve spojení s tamními politiky vydělávala na provozu zařízení pro uprchlíky a sociálně slabé. Premiér Matteo Renzi slibuje náležitou reakci.
Všichni viníci budou potrestáni. Vláda upraví zákon tak, aby minimální trest za korupci činil šest let. Zabavování majetku korupčníků bude snazší. To jsou změny, kterými chce italský premiér uklidnit veřejnost a nejrůznějším vykukům trochu zkomplikovat život.
Korupčníci za všechno zaplatí. Do posledního dne, do posledního centu," ujistil Renzi občany. Jeho kabinet prý představí úpravy trestního zákoníku ještě dnes.
Proč takový rozruch? Důvodem všeho je rozkrytí klientelistické sítě na římské radnici, která pro sebe shrabávala veřejné prostředky určené na programy pro potřebné.
"Identifikovali jsme zločineckou organizaci, kterou nazýváme Mafia Capitale, která je čistě římská, bez napojení na jiné mafie z jihu, ale užívá klasické mafiánské metody," prohlásil římský šéfprokurátor Giuseppe Pignatone.
Zadrženo bylo 37 lidí, asi stovka je vyšetřována. Mezi nimi je i několik známých jmen. V první řadě se jedná o minulého starostu města Gianniho Alemanna. Někdejší člen neofašistického Italského sociálního hnutí a spolupracovník expremiéra Silvia Berlusconiho funkci zastával v letech 2008 až 2013.
Šestapadesátiletý Alemanno veškerá obvinění popírá. "Dokážu, že s tím nemám nic společného," říká. Podle policie však údajně obdržel 40 tisíc eur od skupiny vedené dalším zajímavým chlapíkem Massimem Carminatim, někdejším členem krajně pravicové teroristické organizace NAR (Ozbrojené revoluční jádro). Ta se podílela například na bombovém útoku na boloňském nádraží v roce 1980. Při masakru zahynulo 85 lidí a dodnes jde o největší útok na italském území od druhé světové války.
Carminatimu se přezdívá "poslední římský král" nebo také "pirát". To proto, že při přestřelce s policií před lety přišel o oko. V roce 1998 byl odsouzen na deset let kvůli spojení s gangem Magliana (jméno podle jeho domovské římské čtvrti), který byl v metropoli aktivní mezi 70. a 90. lety. Objevují se tvrzení, že Magliana zase ožívá.
"Carminatiho jméno je po městě vyslovováno šeptem. Je považován za muže, který rozhoduje o životě a smrti, nelegálním obchodování a politických dohodách. Protože přežil zásah do oka, je považován za nesmrtelného," říká novinář a spisovatel specializující se na mafii Lirio Abbate. Kvůli své činnosti žije pod policejní ochranou.
Při policejní razii byl zabaven majetek v hodnotě 200 milionů eur. A protože Carminati je milovníkem umění, zahrnoval i obrazy od Andyho Warhola nebo Jacksona Pollocka.
Nejzajímavější na celé věci je to, odkud peníze pocházely. Nešlo o prodej drog ani nakládání s odpadem. Mnohem perspektivnějším odvětvím se ukázalo být provozování speciálních center určených především uprchlíkům.
"Máš vůbec ponětí, kolik na těch imigrantech vydělávám? Tenhle rok jsme ukončili s obratem čtyřicet milionů eur. Všechny zisky máme z cikánů - z nouzového bydlení - a z imigrantů. Obchod s drogami tak výnosný není," říká v loni pořízených odposleších Carminatiho pravá ruka Salvatore Buzzi.
Komise italského Senátu pro lidská práva uvádí, že podmínky, ve kterých sociálně vyloučení a uchazeči o azyl v Itálii žijí, se v posledních letech neustále zhoršují. Důvodem je zvyšující se počet ilegálních imigrantů, který do země míří především ze severní Afriky.
V Itálii skončila většina z asi 160 tisíc lidí, kteří se do Evropy letos chtěli dostat přes Středozemní moře. Země přitom nemá žádnou ucelenou legislativy týkající se přijímání těchto osob a jejich ubytovávání.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.