Sraz hlav států
Druhý den summitu EU. Řeší se Libye i teror v Tunisu
20.03.2015 11:11
V Bruselu v pátek začal druhý den summitu Evropské unie. Hlavy států a vlád budou řešit především situaci v Libyi a podpoří snahy OSN o urovnání tamního konfliktu. Prezidenty a premiéry osmadvacítky čeká také diskuse o hospodářské situaci EU a hovořit by mohli rovněž o jednání se Spojenými státy o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě.
Jak napsal na Twitteru finský premiér Alexander Stubb, na začátku jednání měli ještě lídři EU v plánu prodebatovat, co se odehrálo na noční schůzce mezi Řeckem, Německem, Francií a unijními představiteli o současné dluhové krizi Atén. Řecko se na jednání mimo jiné zavázalo, že v příštích dnech předloží evropským partnerům seznam svých konkrétních reformních záměrů.
Unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová při svém příjezdu do budovy Evropské rady uvedla, že budou řešit i reakci EU na středeční teroristický útok v Tunisku, při kterém zahynulo 23 lidí, hlavně turistů. "Většina obětí byli evropští občané, je to i útok na Evropu a Evropa na to musí odpovědět," prohlásila Mogheriniová.
Hlavním tématem je ale situace v Libyi, kde proti sobě bojují znepřátelené strany a chaotické situace využili radikálové z hnutí Islámský stát. EU by dnes měla podpořit snahy OSN o uklidnění situace v zemi a mírové rozhovory, které se mají uskutečnit v Maroku. Jejich výsledkem má být vytvoření vlády národní jednoty.
"Evropa musí zůstat ve střehu, panují obavy, jaké důsledky by mohlo mít zhoršení situace v Libyi, ať již jde o migraci, extremismus či terorismus," uvedl belgický premiér Charles Michel. Jak konkrétně by mohla nynější osmadvacítka EU pomoci, zatím není jasné.
Některé země EU jsou totiž proti vyslání bezpečnostní mise vzhledem k tomu, že situace v zemi je nestabilní a vláda národní jednoty zatím nevznikla. Mogheriniová prý přednese konkrétní návrhy zapojení EU na setkání ministrů zahraničí EU 20. dubna.
V Libyi vládne chaos rozpoutaný skupinami, které se v roce 2011 podílely na svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Ty odmítají složit zbraně a bojují mezi sebou i proti armádě o území, která po revoluci ovládly. Země má nyní dva parlamenty a vlády, které nespolupracují. Mezinárodní uznání má vláda vzniklá po loňských volbách. Sídlí ale v Tobrúku, zatímco kabinet, který odmítl odstoupit, je v Tripolisu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.