Důchodci v Polsku <span>nebudou platit koncesionářské poplatky</span>

Zahraničí
6. 11. 2009 10:42
Polští sociálně slabí budou osvobozeni od koncesionářských poplatků.
Polští sociálně slabí budou osvobozeni od koncesionářských poplatků.

Polští sociálně slabí budou osvobozeni od koncesionářských poplatků.Důchodci v Polsku a další sociálně slabé skupiny obyvatelstva nebudou muset v budoucnu platit rozhlasové a televizní poplatky. Rozhodl o tom ústavní soud. Rozsudek kritizuje polský úřad pro rozhlasové a televizní vysílání, podle kterého jde o konec dosavadního systému financování veřejnoprávních médií.

Až výjimka vstoupí v platnost, vybere úřad pro rozhlasové a televizní vysílání na koncesionářských poplatcích odhadem 513 milionů zlotých. Přitom v roce 2008 to bylo 600 milionů zlotých.

"Je to velmi špatný zákon, který v Polsku zničí koncesionářské poplatky a veřejnoprávní média," řekl Witold Kolodziejski, šéf úřadu pro rozhlasové a televizní vysílání ve čtvrtek v listu Gazeta Wyborcza. Vedení veřejnoprávní televize se obává, že bude muset dál šetřit.

Za rozhlas a televizi nebudou muset platit důchodci, jejichž příjmy nepřekračují určitou hranici, dále invalidé nebo nezaměstnaní. Sociálně slabí by od koncesionářského poplatku mohli být osvobozeni už od příštího roku.

Šéf úřadu pro rozhlas a TV Kolodziejski: Konec veřejnoprávních médií.Navzdory prezidentovi

Výjimku v Sejmu v červnu 2008 prosadila vládní Občanská platforma a u ústavního soudu ji napadl prezident Lech Kaczyński. Vadilo mu, že by se během rozpočtového roku snížily prostředky pro rozhlas a televizi, aniž by za to měly dostat odpovídající kompenzaci.

Za rozhlas i televizi se v Polsku v současnosti platí 186,7 zlotého ročně (asi 1135 korun). Koncesionářské poplatky se staly v uplynulých měsících předmětem žhavých politických debat. Vládní koalice je chtěla zrušit a veřejnoprávní média platit ze státního rozpočtu.

To ale vetoval prezident Lech Kaczyński, podle něhož by se nepodařilo zajistit stabilitu financování veřejnoprávních médií, která by pak nemohla plnit svoji roli, tedy službu veřejnosti. Vládnímu táboru se v září jeho veto nepodařilo přehlasovat.

Také v Česku se jedná o změně financování veřejnoprávních médií. Návrh zákona od senátora ODS Richarda Svobody by měl podle nynější podoby nahradit ČT a ČRo od roku 2012 příjem ze zrušených poplatků odpovídajícím příspěvkem ze státního rozpočtu v celkové výši 7,8 miliardy korun.

Obě veřejnoprávní média změnu odmítla, obávají se ohrožení své nezávislosti v případě financování státem. Senát ale na své čtvrteční schůzi o zrušení koncesionářských poplatků nerozhodl, návrh vrátil k doplnění a novému projednání výborům.

Foto: Profimedia, Gazeta Wyborcza

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ