Skandál s finančními náhradami pro britské poslance pokračuje už třetím týdnem a nabírá stále absurdnějších rysů. Čerstvě se dostávají na pranýř ti, kteří vypláceli peníze svým příbuzným za práci, již ve skutečnosti nikdy neodvedli. Dvě třetiny Britů žádají nové volby.
K dosavadním vrcholům absurdit při úhradách poslaneckých výdajů se bezesporu zařadil luxusní domeček pro kachny za 1600 liber (asi 46 600 Kč) na domácím rybníčku sira Petera Viggerse.
ČTĚTE TAKÉ: Dva britští lordi opouštějí kvůli korupci sněmovnu
Soumrak gentlemanů. Dolní sněmovna mění náhrady
Canterburský arcibiskup Rowan Williams varoval před „systematickým ponižováním" politiků. Stále nová odhalení mohou poškodit demokracii, napsal Williams v Timesech.
Jednasedmdesátiletý konzervativec a vášnivý zahrádkář se ke svému prohřešku uplynulý víkend přiznal, ale jak poznamenávají některá britská média, stalo se tak v kombinaci kajícnosti a britského humoru. Opeřencům, pro které byl určen, se totiž domeček za drahé peníze daňových poplatníků moc nezamlouval.
Nedělník Sunday Telegraph vyjmenoval řadu poslanců Dolní sněmovny, kteří nárokovali vedle svého hlavního bydliště diety také na bydliště druhé. Jako důvod uváděli, že tam pro ně pracuje člen jejich rodiny.
Konzervativec Dereck Conway, který podle vlastního tvrzení zaměstnává svou manželku, požadoval státní příspěvek na byt v Norththumberlandu, píše Sunday Telegraph. Poslanec uvedl, že tam vykonává práci pro parlament, třebaže dům je vzdálen od jeho volebního okrsku v Londýně 530 kilometrů.
Cornway už dříve tvrdil, že zaměstnává svého syna, který prý pro něj vypracovává rešerše. Nemohl však údajnou práci potomka nijak doložit, a tak toryové vyloučili Cornwaye letos v lednu ze svých řad. Od té doby sedí v parlamentu jako nezávislý.
Rozhořčení vzbudil i konzervativní politik Jonathan Djanogly. Na zvelebení svého sídla inkasoval 77 tisíc liber (asi 2 340 000 Kč), z nichž se uvolil vrátit zpět jen 25 tisíc. Vydal třeba pět tisíc liber jen za automatické bezpečnostní dveře ve svém domě ve volebním okrsku Huntingdon. Snažil se to vysvětlit tím, že mu policie podobné dveře doporučila kvůli výhružkám ze strany ochránců zvířat.
Jako spíše troškař vedle nich vypadá labouristický poslanec Michael Clapham, který požadoval proplacení 210 liber za brýle pro svou manželku Yvonne.
Systém, který poslancům umožňuje zaplatit jejich rodinným příslušníkům celkem až 5,8 milionu liber celkem ročně, vzbuzuje stále další pochybnosti.
Brizantní detaily o hrazení diet poslanců všech parlamentních stran zveřejňuje Daily Telegraph už déle než dva týdny, čímž uvrhl parlament do jedné z jeho nejtěžších krizí v historii.
Podle odhadů Plymouth University by při nejbližších parlamentních volbách mohlo přijít o své křeslo 325 z 624 poslanců Dolní sněmovny. Buď tím, že je strana stáhne, nebo odstoupí sami, nebo propadnou při volbách. Stranická vedení dosud v souvislosti se skandálem kolem náhrad přiměla k odstoupení teprve tři desítky poslanců.
Mezitím se veřejnosti odhalil jeden z těch, kdo mají rozpoutání aféry na svědomí. Je to pojišťovací poradce John Wick, který předal listu Daily Telegraph CD s detaily účetnictví poslaneckých náhrad. Je hrdý na to, že v této kauze hrál roli, uvedl bývalý důstojník britských speciálních jednotek SAS.
Zdůraznil, že CD nebyla z parlamentu ukradena, ale dostala se ven spíše kvůli laxním bezpečnostním opatřením v Dolní sněmovně. Bližší údaje o zdroji však neprozradil.
Někteří poslanci předtím kritizovali, že se skandál kolem diet mění v „hon na čarodějnice".
Foto: Profimedia, Reuters a ČTK/AP